Rachid Taha Kimdir?

 
Rai müziğinin ünlü ismi Cezayir asıllı şarkıcı Rachid Taha, Fransa'nın başkenti Paris'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
 
 
Le Parisien gazetesinin haberine göre, ünlü sanatçının ölüm haberini ailesi duyurdu. Hali hazırda devam eden bir turnesi ve yeni albüm çalışması içerisinde olan yıldız hayranlarını oldukça üzdü.Ülkemizde çok sevilen yıldız bir çok konsere imza atmıştı. 1958 doğumlu Rachid Taha, Lyon’da babası göçmen bir tekstil işçisi olarak çok ağır şartlarda çalışırken, gündüzleri vasıfsız işçi olarak ter döküp akşamları DJ’lik yapıyordu. 80’lere denk gelen gençliğinde Britanyalı punk grubu The Clash’ın sıkı bir hayranıydı.
 

Rachid Taha Kimdir?

 
Rachid Taha, 1958 yılında Cezayir'in Oran şehrinde doğmuştur. 
 
10 yaşında ailesi ile birlikte Fransa'ya taşınmıştır.
 
Kariyerine 1981 yılında kurduğu Carte de Séjour ile başlamıştır. Göçmenlerin entegrasyonunu ve onlara tolerans gösterilmesini savunan grubun adının anlamı "oturma izni"dir. 
 
Grubun 1989 yılında dağılmasıyla birlikte Rachid Taha'nın solo kariyeri başlamıştır. 
 
1991 yılında Barbès adında ilk solo albümünü yayınlamıştır.
 
1993 yılında İngiltere diskolarında popülerleşen Rachid Taha albümündeki Voila Voila adlı şarkısı Rachid Taha'nın politik çizgisini bırakmadığını göstermiştir. 
 
1970'li yıllardan kalma "Ya Rayah" adlı parçayı 1997 yılında single olarak piyasaya sürmüştür; bu şarkı onu dünya çapında üne kavuşmasına neden olmuştur.Türkiye'de de en tanınmış şarkılarından biri budur.
 
Türkiye'de çok tanınmış bir diğer çalışması ise 1999 yılında Khaled ve Faudel ile verdiği konser kaydıdır. 
 

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

Albüm

8 Mart Dünya Kadınlar gününde Universal Müzik Türkiye ve Radio Slow Time’dan anlamlı bir albüm geliyor! “Women in Power” derleme albümü, müzik tarihinin unutulmaz kadın müzisyenlerinin en sevilen eserlerini bir araya getiriyor.

Galeri Haber

Ajlan Büyükburç

Ajlan-Mine grubuyla Aralık 1993'te yayımlanan "Aşkolsun" adlı ilk albümleri büyük bir başarı yakalamıştı. Aynı zamanda Erol Büyükburç`un da kızı olan Ajlan, 22 Temmuz 1999'da Muğla'nın Fethiye ilçesi yakınlarında sabah saatlerinde geçirdiği trafik kazası sonucu henüz 29 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Özel Haber

Tanıtım

Esra Sezer'in ilk teklisi "Ama Hala" "Vocal Records" etiketiyle tüm dijital platformlarda yayımlandı.

''Albümümün çocuklarına küfretmeyi öğrettiğini söylediler. Peki 12 yaşındaki kızının yapmasına izin verdiğin makyaj ne olacak?''
EMINEM

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.