Rachid Taha Kimdir?

 
Rai müziğinin ünlü ismi Cezayir asıllı şarkıcı Rachid Taha, Fransa'nın başkenti Paris'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
 
 
Le Parisien gazetesinin haberine göre, ünlü sanatçının ölüm haberini ailesi duyurdu. Hali hazırda devam eden bir turnesi ve yeni albüm çalışması içerisinde olan yıldız hayranlarını oldukça üzdü.Ülkemizde çok sevilen yıldız bir çok konsere imza atmıştı. 1958 doğumlu Rachid Taha, Lyon’da babası göçmen bir tekstil işçisi olarak çok ağır şartlarda çalışırken, gündüzleri vasıfsız işçi olarak ter döküp akşamları DJ’lik yapıyordu. 80’lere denk gelen gençliğinde Britanyalı punk grubu The Clash’ın sıkı bir hayranıydı.
 

Rachid Taha Kimdir?

 
Rachid Taha, 1958 yılında Cezayir'in Oran şehrinde doğmuştur. 
 
10 yaşında ailesi ile birlikte Fransa'ya taşınmıştır.
 
Kariyerine 1981 yılında kurduğu Carte de Séjour ile başlamıştır. Göçmenlerin entegrasyonunu ve onlara tolerans gösterilmesini savunan grubun adının anlamı "oturma izni"dir. 
 
Grubun 1989 yılında dağılmasıyla birlikte Rachid Taha'nın solo kariyeri başlamıştır. 
 
1991 yılında Barbès adında ilk solo albümünü yayınlamıştır.
 
1993 yılında İngiltere diskolarında popülerleşen Rachid Taha albümündeki Voila Voila adlı şarkısı Rachid Taha'nın politik çizgisini bırakmadığını göstermiştir. 
 
1970'li yıllardan kalma "Ya Rayah" adlı parçayı 1997 yılında single olarak piyasaya sürmüştür; bu şarkı onu dünya çapında üne kavuşmasına neden olmuştur.Türkiye'de de en tanınmış şarkılarından biri budur.
 
Türkiye'de çok tanınmış bir diğer çalışması ise 1999 yılında Khaled ve Faudel ile verdiği konser kaydıdır. 
 

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Albüm


 
Dünyanın en çok satan sopranolarından biri olan Sarah Brightman “Hymn” adlı yeni albümünü 9 Kasım’da yayınlayacak.  

Galeri Haber

"Akşam oldu hüzünlendim ben yine" diye geçer o meşhur eserde. "Akşam" çoğu zaman hüzündür, özlemdir, hasrettir, aşktır çünkü.

Aykut BALCI yazdı

Özel Haber

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

"Onu çalıyor olmamın yanı sıra ben bu gitar denen enstrumanın hayranıyım aynı zamanda"
STEVE VAI

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.