50 Cent Instagram’ı Neden Bıraktı?

 
Sosyal medya mecralarının son dönem içerisinde gizlilik politikaları ile ilgili yaptıkları açıklamalar, gizliliğin ne kadar güvenli olduğu tartışmaları,  Cambridge Analytica skandalı derken bir açıklama da müzik dünyasından geldi. 50 Cent Instagram’ı bıraktığını açıkladı.
 
Bu arada Cambridge Analytica skandalını bilmeyenler için özet geçecek olursam; Facebook, kullanıcı bilgilerinin uygunsuz bir şekilde Cambridge Analytica şirketiyle paylaşıldığı skandalda 87 milyona yakın kullanıcının etkilendiğine inandığını açıklamıştı. Facebook'ta usulsüz veri toplandığı iddialarını ifşaa eden Christopher Wylie bu rakamın 50 milyon olduğunu açıklamıştı. Yani sosyal medya mecraları ne kadar güvenli tartışmaları gündeme gelmişti. Ve hala da gündemde gözüküyor.
 
50 Cent geçtiğimiz gün Instagram’a veda ettiğini açıkladı. Ama sebep güvenlik değil. Neden veda ettiğini açıklayacağım ama önce gelin 50 Cent’in son yıllarda ki yaşamına beraberce bakalım. Daha doğrusu kısaca hatırlayalım…
 
2 yıl önce Karayipler'deki St. Kitts ve Nevis Federasyonu'ndaki bir festivalde "uygunsuz dil" kullandığı için gözaltına alındığı ortaya çıkmıştı. Gerçek adı Curtis Jackson olan sanatçının, yaklaşık 40 bin izleyicinin bulunduğu festivalde söylediği bir şarkıda küfretmesi üzerine, grubundan bir kişiyle birlikte gözaltına alındığı belirtilmişti.
 
 
Bundan yaklaşık 3 ay önce ortaya çıkan ve unutulan Bitcoin’lerle zengin olduğu haberi, dünya medyasında yankı uyandırmıştı. Ancak şirketlerine bağlı olarak incelenen resmi kayıtlar ve kendisinin itirafı sonucunda bu haberin yalan olduğu anlaşılmıştı. Yani Bitcoin zengini değildi!
 
Geçtiğimiz yıllarda çıkarttığı Animal Ambition isimli bir albümü internet üzerinden satışa koyan 50 Cent, ödeme seçenekleri arasına Bitcoin’i de koymuştu. ABD'li rapçi 50 Cent'in daha önce medyaya yansıdığının aksine hesabında unuttuğu Bitcoin'lerden milyonlarca dolar kazanmadığı, birkaç bin dolar kazandığı ortaya çıktı. Uzun süredir devam eden iflas davasındaki mahkeme kayıtlarına göre 50 Cent 'imajına zarar vermediği gerekçesiyle' söz konusu haberleri yalanlamadığını söyledi. 
 
2015 yılından bu yana yayınlanan iflas haberlerine hiç girmiyorum…
 
Gelelim asıl konumuza; Instagram'da 18 milyondan fazla takipçisi bulunan ve sosyal medyayı oldukça etkin kullanan 50 Cent, Twitter'a geri dönüp Instagram'ı bıraktığını açıkladı. 
50 Cent, kendisine uyarı gönderilmeden sayfasında paylaştığı fotoğrafların Instagram tarafından kaldırıldığını ifade ederek, kendilerine kadeh kaldırıp veda etmiş. Bunun üzerine 10 tane siyah fotoğraf paylaşan ve kapıları kapatan 50 Cent bakalım bu kararından dönecek mi?
 
 
Gerçekten cesur bir karar almış gözüküyor...
 
 
50 Cent'in Instagram hesabından kaldırılan içeriğin ise geçtiğimiz günlerde intikam pornosu sebebiyle zor günler geçiren müzisyen Teairra Mari ile ilgili attığı bir ekran görüntüsü olduğu söyleniyor.
 
 
Uyuşturucu satıcısı olan annesi, ABD’li rapçi 50 Cent 8 yaşındayken ölmüş, sonrasında siyah şarkıcı da hayatının bir bölümünde uyuşturucu satarak geçinmişti. 2000 yılında 9 kez vurulan 50 Cent, rapçi Eminem’in şarkılarını duymasının ardından müzik kariyerine başlamıştı.

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

"...Artık coştu sokak müziği.. Bizim zamanımızda öyle miydi? Şimdi vapur, sokak, metro; her yerde çok kaliteli ve geniş orkestralar var. Takdir ediyorum bu azmi ve güzelliği..."

Turgay S. Tarcan, Direc-t grubunun solisti BİLGE KÖSEBALABAN ile samimi ve güzel bir röportaj gerçekleştirdi.

Popun Kralı Michael Jackson’ın resmi Instagram hesabı bir tek efsanevi sanatçının albümlerinin çıktığı plak şirketi Sony Müzik’i takip ediyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde MJJ Estate’in yönettiği Instagram sayfası Sony Müzik’i takibi bıraktı.

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

 

Türk sineması yada onu bildiğimiz adıyla "Yeşilçam" bugüne kadar birbirinden harika yapımlarıyla beyazperdede yerini aldı. Filmler kadar müzikleriyle de çok fazla dikkat çeken Yeşilçam, bugüne kadar sayısız film müziğini de Türk sinemasına kazandırdı.

''Hayatımda the Beatles şarkılarından daha iyi, daha güzel herhangi bir şarkı duymadım.''
KURT COBAIN

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.