Bebek Dj Olur Mu?

Son yıllar içerisinde dünyanın en çok konuşulan yıldızları dj’ler. Hatta dünyanın en çok kazananları da onlar artık. Müzik dünyası günden güne farklılık göstermeye devam ederken onların popülerliği her geçen gün biraz daha artıyor. Ama bahsettiğim Radyo dj’liği değil tabiki:)

Dünyaca ünlü Dj Mag dergisini takip edenler bilir Dj Mag dergisi her yıl dünyanın en iyi 100 dj’ini bizimle buluşturur ve en iyileri sıralar. Son yıllar içerisinde genç dj’ler listede üst sıralarda yer almaya devam ediyor. En iyi 100 Dj sıralamasında 2014 yılında Hardwell, Dimitri Vegas & Like Mike, Armin Van Buuren, Martin Garrix,Tiesto ilk beş içerisinde yer aldı. Peki dünyanın en konuştuğu bu yıldızlar şehir şehir gezip dolaşıp harika performanslara imza atarken, kitleleri coşturmaya devam ederken bu mesleğe nasıl başladılar merak edeniniz olmuştur mutlaka ve tabi ki kaç yaşında.

Mesela yakın zaman da popüler olan Martin Garrix’i ele alalım. Martin Garrix’in Dj olmasında en büyük etken Tiesto! 2004’ün Ağustos ayında Tiesto Olimpiyat Oyunları’nda çalarken televizyondan onu izliyor ve bu dünyaya ilgisi başlıyor. Biraz para biriktirip basit bir DJ set alıyor ve kendi müziğini yapabilmesi için gerekli programları bulup bilgisayarına yüklüyor. 11-12 yaşlarında ve öncelikle produksüyona, kendi müziğini üretmeye odaklanıyor sonrası malüm süper bir patlama yapıyor. Bir diğer dj şuanda dünyanın 1 numarası olan Hardwell’in kariyer yolculuğuna bakalım Beş yaşında piyano çalmayan başlayan Hardwell, DJ olarak sahneye ilk çıktığında ise 13 yaşındaydı. 11-12 yaşlarında Tiesto, Armin van Buuren ve Ferry Corsten hakkında bir belgesel izleyen Hardwell o an DJ olmaya karar verdi. Diğer dj’lerin hikayeleri de benzer bir çoğu çocuk yaşta bu meslek ile tanışıyor ilgi duyuyor gelelim asıl konumuza peki bu yaşı daha ne kadar aşağıya çekebiliriz. Orlandolu bir dj olan DJane Natalie Weiss çok farklı bir projeye imza attı geçtiğimiz yıl ve bu dünyada bir ilk!

Uzun yıllardır Dj’lik yapan DJane Natalie Weiss 2013 yılında tesadüf bir arkadaşının bebeğinin kendi ekipmanları ile çok ilgilendiğini ve çok iyi vakit geçirdiğini fark ediyor ve Bebek Dj’lik Okulunu kurmaya karar veriyor ve yapıyorda.

David Guetta, Swedish House Mafia ve Tiesto’ya rakipler geliyor:)

Çok çılgınca gelebilir ama New York Brooklyn’de Bebekler için bir dj okulu var. Kulaklıklarla, plaklarla, lap top ve mix programları ile şimdi bebekler dj eğitimi alıyorlar. DJane Natalie Weiss bu eğitimleri veriyor. Günden güne bu işi geliştiriyor eğitimler çok kreatif ve eğlenceli, çocuklar sadece dj’liği öğrenmiyorlar kelimeleri, melodileri, şarkıların bölümlerini öğreniyor ve beklemeyi öğreniyorlar. 8 saatlik eğitimin içeriği dans, ritim, turn table kullanma, mix programlarına aşina olma toplam yaklaşık 225 $. Bunun çocuklara herhangi bir faydası olur mu bilemiyorum pedagoglara bunu danışmak lazım; sonuçta bebekler anne ve babalarının zoru ile bu eğitimlere katılıyor ama yine de gerçekten çok ilginç bir proje önümüzdeki günlerde Türkiye’de görmek istediğim projelerden biri olacak kim bilir belki ben hayat geçiririm.

Röportaj

"Madem şarkı söyleyemiyorlar, sadece janjanlı, taşlı tuşlu elbiseler giyip, video klipler, fotoğr

...

SİZDEN!

...

T. S. TARCAN yazdı

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Mor ve Ötesi grubunu mercek altına aldık.

''Hayalet katiliyim ben, tanıklık eden kutsal cezama. işte böyle; eğlence yok artık, tüm zevklerin ölümü geldi''
JIM MORRISON

Tarihte Bugün

Elvis Presley aramızdan ayrıldı. (1977)