Dünyada en popüler müzik türü hangisi ?

2013 yılında dünya çapında gerçekleşen satışlar geçtiğimiz günlerde açıklandı. Dünya üzerinde trendler değişiyor, moda değişiyor, dizayn değişiyor hemen hemen her şey değişiyor, değişmeyen tek şey değişim klişesi kendisini her zaman kanıtlıyor.Müzik alışkanlıkları konusunda yapılan araştırmalarda müzik dinleme alışkanlıkları ne durumda diye merak ederken böyle bir araştırma ile karşılaşmak beni mutlu etti. Çünkü son yıllar içersinde radyolarda daha çok dans ağırlıklı şarkılar dönmeye başladı. Dünyanın her yerinde bu böyle. Tabii dans deyince bunu pop müzik türü içerisine de sokabiliriz yada dansı farklı türlere de ayırabiliriz kendi arasında.

Araştırmaya göre dünya üzerinde hala en popüler müzik türü azalan bir grafik ile ilerleyen Pop Müzik türü oldu.

Ovum haber servisi Music & Copyright, tarafından yayınlanan yeni bir araştırma dünyada perakende satış açısından iki en popüler müzik türü pop ve rock olduğunu ortaya koymaktadır.

Music & Copyright, yaptığı yıllık araştırmaya göre 2013 yılında müzik severler 2 müzik ( Pop ve Rock) türüne toplamda genele göre % 56.7’lik oranla önem verdi.

Pop müzik satışları 6.8 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Rock müzik satışları toplamda 5.8 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Tabloda yüzdeleri görme şansınız var.

 

Küresel anlamda baktığımızda bu iki tür Pop ve Rock toplam olarak liderliğini sürdürse de satışlarda bir azalma görülüyor.

Pop müzik türünde % 7.6 düşüş gözlemleniyor. Aynı şekilde Rock müzik türünde % 3.1 oranında düşüş gerçekleşmiş. Zaten listede büyüme gerçekleştiren iki müzik türünü görüyoruz. Tüm müzik türleri içerisinde İki müzik türü Dans ve Rap/ Hip Pop 2012 yılına göre 2013 yılında artış göstermiş.

Rap / hip-hop satışları $ 1.2 milyar ile, % 1.4 artarken; Dans satış, $ 1.3$ milyar satış ile, % 4 arttı. Jazz % 10.1 aşağı satış ile üst üste ikinci yıl için büyük kaybedeni oldu.

Satışlardaki düşüşe rağmen Pop müzik 2012 yılına göre yine en popüler müzik türü olarak ilk sırada yer almıştır. Pastadaki payı 2012 yılında %31.7 olan satışlar 2013 yılında %30.6 olmuştur.

Rock'ın payı % 25.7' den % 26.1 'e, yükselmiştir

En büyük yükseliş dans müziğinde 2012 yılında  %5.5 2013 yılında % 6 olmuştur.

 

Tabloda daha ayrıntılı görebilirsiniz.

 

Herhangi bir türün yada sanatçının sınıflandırılması oldukça zor olabilir. Plak şirketi, müzik perakendecisi ve uluslararası meslek birliği arasında farklılık olabilir. Bir tür içerisinde müzik kategorize etmek genellikle müzikal tekniğe, biçim, içerik, hedef kitle ve coğrafi köken olarak birbirini etkileyen faktörlere bağlı olabilir. Ayrıca bir çok alt türde vardır.

Bu araştırmada türe göre satışlar sunulurken uluslararası meslek birliklerinin en çok kullandığı türler seçilmiş. Mesela dünyanın en büyük pazarı olan Amerika’da Country müzik popüler olduğu için dahil edilmiş.

Dünyanın başka yerlerinde Country müzik çok düşük perakende satışlarına rağmen, ABD'de üst düzey çıkmış. 2013 yılında % 6,4 küresel payı ile sonuçlandı.

Diğer yandan Dini, Latin türler, samba vs, diğer (other) içerinde yer verilmiş. Bunun sebebi özellikle Latin satışlarının Latin Amerika ülkelerinde çok az olması bu ilgi olmadığı anlamına gelmiyor ama.

Sonuç olarak bu araştırma benim değil ama Music & Copyright şirketinin aktardığı verilere göre dünyada bir dans müziğine doğru yöneliş var. 2014 yılında öngörüm bu daha da artacak radyolardaki şarkılardan bunu çok rahat görebiliyoruz. Ama bu ülkemizde satışlara nasıl yansır bilemem çünkü bu araştırma telif ve hukuki konularda yol almak için yapılmış. Hakların korunması konusunda Türkiye’de çok fazla adım atılmış değil yani telif konusunda. Belki sanatçılara bir yol gösterici olabilir yada radyo istasyonlarına yada Türkiye’de konser yapacak olan organisazyon şirketlerine. 2013 yılında Pop ve Rock satışları düşüşte Dans ve Rap/Hip Pop yükselişte. Ülkemizde durum nasıl bu bilmek güç. smiley

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

"Kurtulacağıma benden başka kimse inanmıyordu, ben inandım ve başardım. Öyle kolay kolay bir yere gitmeye hiç niyetim yok."

Eurovision denince akla ilk gelen sanatçılarımızdan birisi olan ve son olarak kanseri yenmesiyle adından söz ettiren ARZU ECE, taa Amerika'da yaşadığı halde bizi kırmadı ve röportaj teklifimizi kabul etti. Bu içten röportajı zevkle okumanız dileği ile...

“Namlunun Ucunda”, “Canınsın Sen Senin”, “Vampir Şarkısı”, “Kentsel Gidişim” single’ları ile solo kariyerine tersten albüm yaptığını söyleyerek devam eden Cenk Durmazel, Hayko Cepkin ile düet yaptığı “Azad” şarkısını Garaj Müzik etiketiyle yayınladı.
 

SİZDEN!

SİZDEN!

SadeceMuzik.Net ekibi olarak yepyeni bir proje ile takipçilerimize yepyeni bir imkan sunuyoruz. 

Sayfamızdaki yeni projemiz „SİZDEN!“ bölümü ile SadeceMuzik.Net dünyası artık daha interaktif, daha eğlenceli ve SİZDEN olacak !!

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Mor ve Ötesi grubunu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Yaz sezonu festival sezonu peki ama hangisine gitmeli hangisini seçmeli işte bu büyük bir sorun. 

''Müziğimde bir tür veya etiket yok. Bu benim; ve kendi iç yüzümü insanlarla paylaşıyor olmaktan mutluluk duyuyorum.''
BEYONCE

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.