Elon Musk Spotify İle Neden Bu Kadar İlgileniyor?

 
Elon Musk ve Spotify son dönem içerisinde teknoloji haberleri içinde en çok rastladığım kelimeler arasında. Eğer teknoloji sayfalarını, bloglarını, dergilerini takip ediyorsanız, mutlaka hemen hemen her gün onlarla ilgili bir habere rastlamışsınızdır. Elon Musk çok sıradışı fikirleriyle geleceğin en önemli girişimcilerinden biri olacağını şimdiden kanıtlamış durumda. Ön görüleri gerçekten zaman zaman uçuk olsada gerçekleşmesi muhtemel ön görüler. Yaşayarak göreceğiz bakalım gerçekleşecek mi?
 
 
Gelelim asıl konumuza, Elon Musk son dönemde Spotify’a takmış gözüküyor. Spotify hakkında çok fazla olumsuz düşünce yayıyor. Acaba haklı mı? Aslına bakarsanız ‘bu fikir nasıl benim aklıma gelmedinin’ bir dışa yansıması olabilir mi? Belki de… Ama daha çok böyle müzik ile ilgili açıklamalar yapmasının asıl sebebinin Kanadalı müzisyen sevgilisi Grimes olduğunu söyleyenler de çok fazla.
 
Geçtiğimiz gün Webrazzi’de yayınlanan bir habere göre; Kanadalı müzisyen Grimes, (gerçek adıyla Claire Boucher), ile sevgili olan Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda halkı arzı gerçekleştirilen Spotify‘da müzisyenlerin kazancının düşük olmasından yakındı. Ve Twitter üzerinden bir tablo paylaştı.
 
Hem plak şirketleri için hem de sanatçılar için kazancın oldukça düşük olduğunu söyleyen Elon Musk, düşük kazancın sadece Spotify için değil, diğer dijital müzik platformlarında da geçerli olduğunu açıklıyor.
 
Paylaşılan grafiğe baktığımda en düşük gelir Youtube’a ait.  En yüksek kazancın sağlandığı platform ise dinlenme başına verdiği 0,02730 dolarla XBOX olduğunu görüyorum onu 0,01628 ile Rhapsody ve 0,1284 dolarla Tidal takip ediyor. Şimdi kafalarda şu soru var. Daha önce Elon Musk’ın Tesla araçları için kendi online müzik dinleme servisi üzerinde çalıştığı haberi yayılmıştı.. Recode‘un haberine göre Tesla, kendi otomobillerinde kullanılmak üzere Pandora benzeri bir online müzik servisi geliştiriyor denmişti. Habere göre plak şirketleri ile görüşme aşamasında olan Tesla, üzerinde çalıştığı müzik dinleme servisini ilk etapta Tesla sahiplerine ücretsiz olarak sunabilir. Ayrıntılar önümüzde ki günlerde netleşecek. Geçtiğimiz yıldan bu yana bir açıklama henüz gelmedi. Açıkçası bana göre Elon Musk böyle bir servis kuracak. Ve şu anda bunun çalışmalarını hızlandırmış gözüküyor. Rakiplerinin itibarını farkettirmeden zedeliyor olabilir. Benzer bir açıklamayı Apple Müzik Patronu Jimmy Iovine'in de yapmıştı.
 
SPOTIFY, SEKTÖRÜN EN FAKİR ŞİRETİ
 
Jimmy Iovine olaya farklı bir açıdan yaklaşmıştı. Spotify’nin müzik endüstrisine çok fazla inanç vermemesini ve bu yüzden bu endüstriyi zor yılların beklediğini açıklamıştı, Spotify gibi aylık ödeme sistemi sunan firmaların yeni kararlar alması gerektiğini de söylemişti..
 
 
Iovine’in Billboard’a verdiği röportajda, Spotify’nin sanatçılara gerektiği kadar yardımcı olamadığını duyurmuştu. Apple, Google ve Amazon gibi şirketlerin sanatçılara daha fazla yardımcı olduğunu, ancak Spotify’nin parasal yetersizliğinden dolayı savunmasız kaldığını belirtmişti, bunun ileride sonuçları olabileceğini de eklemişti.
Burada iki patronda bana göre maliyetlerin az olmasından yakınmış. Birincisi sanatçılara çok az bir ücret verilmesinden, ikincisi online müzik sektörü içerisinde premium abonelik sitemi ve ücretsiz abonelik sistemi ile kullanığı sistemi eleştirmiş. Ve tabi yine sanatçılara yeteri kadar destek olmamasından yakınmış. Sanatçılar üzerinden Spotify’ı vurarak. Çok uyguna bir servis sunduğundan bahsetmişti. Bu da şu demek; biz bu şartlarla baş edemiyoruz…
 
Spotify’ın bu şekilde abone sayısını arttırdığı açık ve net. Yani ödeme sistemi daha cazip. Ama Spotify’nin aylık ödeme sisteminin hiç karlı olmadığının altını çizen Apple Müzik patronu, fiyat noktasında tüm online müzik hizmetlerinin yeni bir sisteme geçiş yapması gerektiğini belirtiyor.
 
SPOTIFY HALKA ARZ EDİLDİ
 
Gerçekten Jimmy Iovine haklı mı? Spotify hisselerini geçtiğimiz günlerde halka arz etti. Spotify'ın bu hamlesi başta oldukça ilgi uyandırsa da 2 hafta önce şirketin %10 hisse değeri kaybına uğradığı açıklandı.
 
Spotify’ın başarısının sırrı olan ücretli abone sayısının geçen yıla göre %45 artış ile 75 milyon  olmasına karşın bu istikrarlı yükseliş nedense yatırımcıların güvenini kazanmaya yeterli olmamış gözüküyor. Ve 1. çeyrek dönemde aylık aktif kullanıcı sayısı tam 170 milyon olarak hesaplanmıştı. Bu kadar başarılı bir şirketin hisse senedini halka arza etmesinin neden bu kadar negatif bir sonuç doğurduğu, Jimmy Iovine ve Elon Musk’ın açıklamalarını doğrular nitelikte.
Gelecek ne gösterecek bilinmez ama ihtimaller arasında Spotify’ın Apple ya da Elon Musk tarafından satın alınması gündemi oluşursa şaşırmam…
 

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

OZAN PEHLİVAN: "O SES OLMAK BAŞARMAK İÇİN YETMİYOR"

2017'deki ilk röportajımızı yeni single'ını çıkaran Çağın ile yaptıktan sonra çıkaracağı yeni single'ını ilk olarak "Sadece Müzik" sitesi aracılığıyla duyuran Ozan Pehlivan ile 2017 röportaj serimize devam ediyoruz.

Barış Manço 7'den 70'e Türk müziğinde özlemle andığımız sanatçılardan biridir. Türkiye için gerçekten çok özel bir yeri vardır. Yaşadığı dönemde yaptığı eserleri, Tv programları, röportajları hala büyük bir keyif ve zevkle izlenmektedir. Barış Manço çok özel bir sanatçıydı. Özel olduğu kadar son zamanlar içerisinde onun gibisi gelmedi diyebiliriz...

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

 
Amy Winehouse 14 Eylül 1983 yılında dünyaya geldi, 16 yaşında profesyonelce şarkı söylemeye başladı. İlk albümü Frank'in ardından "Back to Black" adlı 2. albümünü İngiltere'de piyasaya sürdü. 

''Müziğimde bir tür veya etiket yok. Bu benim; ve kendi iç yüzümü insanlarla paylaşıyor olmaktan mutluluk duyuyorum.''
BEYONCE

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.