Eurovizyon 2019’dan Öğrendiklerimiz

Geçtiğimiz hafta sonu sessiz sedasız Eurovizyon 2019’un kazananı belli oldu. Sessiz sedasız diyorum, çünkü biz ülke olarak katılmadığımız için çok fazla gündemde yer almadı. (Tabi Ece Erken’nin yaptığı gafı saymazsak) Birçok kişinin Eurovizyon 2019’dan, kazanan belli olduktan sonra haberi oldu. Ama katılmadığımız için takip etmememiz çok normal gözüküyor.

Bu yıl yine siyasi tartışmalar içerisinde gerçekleşti yarışma. Aslında bu tartışmalara uzak kalmak sanırım en güzeliydi. Çünkü biliyorsunuz hiçbir zaman müzik ön planda olmuyordu.

Yarışmayı kazanan Duncan Laurence, Hollanda'nın 1975'ten beri Eurovision Şarkı Yarışması'nda ilk galibiyetini aldıktan kısa bir süre sonra “Şu anda çok mutluyum” diye klasik bir açıklama yaptı. Evet gerçekten bir müzik yarışması olsaydı belki bizde çok mutlu olur ve takdir ederdik.

Hollandalı şarkıcı gazetecilere "Bu kelimelerle tarif edilemez. Benim hayalim gerçekleşti."diye mutluluğunu dile getirdi..

Onun adına sevindirici ve çok güzel! 24 yaşında olan şarkıcı hayatta aldığı en önemli dersin; her zaman sevdiği işi yapmak ve her zaman büyük hayal kurmak olduğunu söylüyor.

Ama Eurovizyon 2019’dan sadece bu dersler çıkarılmadı. BBC muhabiri Neil Smith bu yıl İsrail Tel Aviv’de yapılan törenden öğrenilebilecek birçok ders olduğunu açıklayarak bunları yazıya döktü.

İşte Neil Smith’ten Eurovizyon Dersleri;

1) Politikaları uzak tutamazsınız

Yarışmanın organizatörleri bunun siyasi olmayan bir olay olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Ancak Cumartesi günü yaşanan olaylar kendilerini kandırdıklarını kanıtladı. Bölgede kaçınılmaz bir gerginlik yaşanacaktı ve İzlandalı grup Hatari, Filistinli pankartlarla canlı yayında bunun bir siyasi yarışma olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Daha sonra Madonna sahneye çıktı. Ve Madonna’nın dansçıları birbirlerine sarılarak sahnedeydi. Dansçıların arkasında Filistin ve İsrail bayrağı vardı.

Madonna daha sonra;

"Barış ve birlik mesajını dünyaya yayma fırsatı bulduğum için minnettarım" dedi .

2) İyi şarkı iyi sahneyi yener

Yarışma sırasında çok iyi sahne showları vardı.Yine de, Eurovision öncelikle bir şarkı yarışmasıdır ve iyi bir şarkının, iyi bir etki yaratması için zillere ve ıslıklara ihtiyacı yoktur.

Sade bir sunum ile birinci olunabileceğini bir kez daha kanıtlamış oldu Hollanda.

3) Büyük bir isim hayal kırıklığına uğratabilir

Laurence, Madonna'nın "harika bir iş" yaptığını ve performansından tamamen keyif aldığını ısrarla savunmuş olsa da, gerçekten çok bomba bir prerformans izleyemedik. "Like A Prayer" performansında detone oldu. Ayrıca rapçi Quavo ile yaptığı performansta hayal kırıklığı yarattı. 

4) Beş büyük hiç büyük değil

Beş ülke Eurovision'a diğer ülkelere göre daha fazla para harcayarak yarı final aşamasına sıçradı. Direkt finale katılıyor olmaları Eurovision hayranlarını oldukça kızdırıyor ama bu yıl İtalya yarışmanın en çok izlenen şarkısına imza attı. Her ne kadar birinci olmasa bile oldukça sevildi. İngiltere, İspanya ve Almanya ilk 20'ye bile giremezken Almanya'nın halk oylamasından sıfır puan alması rezalet olarak nitelendirildi.

5) Kuzey Makedonya adını herkes duydu

Yunanistan ile geçen yıl yapılan anlaşmaya göre, daha önce Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti olarak bilinen ülkenin kendisine yeni bir isim vermesine izin verildi.

Tamara Todevska'nın Eurovision'daki etkileyici performansı sayesinde, dünyadaki birçok insan bu ülkenin adının Kuzey Makedonya olduğunu artık biliyor.

Dünya üzerinde Eurovision Şarkı Yarışmasının etkisi büyük ama buna rağmen dünyada San Marino'yu harita üzerinde gösterebilecek çok az insan vardır...

BONUS

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

"Kırık bir aşk hikayesi ve bu duyguları dibine kadar yaşamak ta büyük bir şans, biraz daha büyüyor insan... İnsan mutluluktan büyümez, insanı büyüten tek şey acı…"

Turgay Suat Tarcan`ın OZAN DEMİR ALP (HELLO OZAN) ile samimi bir röportaj yaptı...

Türk MJ Fan’ler Michael Jackson heykeline karanfil bıraktı.

SİZDEN!

Gürol Ağırbaş, şarkılarda hakiki enstrüman sesi duymak isteyen, albüm kartonetlerini okumayı seven dinleyicilerin yakından tanıdığı değerli bir müzisyendir. Yıllarca albüm ve sahne çalışmalarında sadece enstrümanist kimliğini değil, besteci ve aranjör yönünü de sergilemiştir. Bunlardan en akılda kalıcı olanı ise hiç şüphesiz Demet Sağıroğlu’nun Arnavut Kaldırımı isimli eseridir. Enstrümanist olarak da bas gitarıyla özdeşleşmiş, çıkardığı “Bas Şarkıları” albümleriyle başrol oyunculuğuna taşıdığı bas gitarın müzikte iskelet görevi gören bir enstrüman olduğunu unutmamamız gerektiğini vurgulamıştır. İşte bu seri halinde çıkan bas gitar albümlerinin üçüncüsü, 20 yıllık bir aranın ardından “Bas Şarkıları 3” ismiyle ve Ada Müzik etiketiyle tekrar karşımıza çıktı.

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Mor ve Ötesi grubunu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Türk sanat müziğinin en önemli isimlerinden biri olan Müzeyyen Senar 100 Yaşında!

''Geleceğin zenci Madonna'sı olmak istiyorum.''
RIHANNA

Tarihte Bugün

Snoop Dogg dünyaya geldi. (1971)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.