İsrail Eurovision'u Nasıl Kazandı?

 
Geçtiğimiz hafta sonu evde kanalları zaplarken tesadüfen ‘Eurovision Şarkı Yarışması 2018’ finaline denk geldim. Tabi ki biz katılmadığımız için yabancı bir kanalda. Artık o kadar unutmuşuz ki; kanalları değiştirmesem haberim bile olmayacak. Ama eskiden öyle miydi? 
 
Kazananın biz olmayacağını bile bile ekran karşısına geçer, izler ve yorumlar yapardık. (Gerçi Sertab Erenerle bir kere kazandık) Bak yine komşuya verdi, onlar zaten bizi sevmez, o puan oraya verilir mi? gibi yorumlar yapardık. Özellikle telefonla oy kullanma olayı çıktığından beri Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimiz SMS’lerle yoğun yaşadıkları yerlerde hep bizlere yüksek puan kazandırmışlardır. Neyse artık o günler yok… İşte o heyecandan yoksun bir şekilde, Alman spikerin ne dediğini anlamadan ekrana kilitlendim. İnsan yine de kimin kazanacağını merak ediyor. Sonuna kadar izledim. Ne yalan söyleyeyim, Almanya’nın şarkısı çok hoşuma gitti, Avusturyayı da favorilerimin arasına aldım. Güney Kıbrıs ve İsveç’te güzel şarkı yapmış. Ve tabi İsrail...
 
İSRAİL DÖRDÜNCÜ KEZ YARIŞMAYI KAZANDI
 
Bu şarkının ne işi var burada dediğimiz komik türden şarkılardan biri. Ama dikkat çekici ve iz bırakan cinsten. Ama genelde böyle şarkılar ilk sırada yer alıyor. Neyse sonra hemen bahis şirketlerinin favorilerine baktım. Güney Kıbrıs ilk sırada, İsrail ikinci sırada ve Almanya üçüncü sırada gözüküyordu. Avusturyaya pek şans tanınmamış bazı siteler 1’e 301 veriyordu. İyi para:) Biliyorsunuz Eurovision şarkı yarışmasının en heyecanlı ve zevkli yanı oylamanın olduğu dakikalar. Daha doğrusu puanların dağıtıldı dakikalar.
 
 
SAHNEYE PROTESTOCU FIRLADI
 
Bu arada Birleşik Krallık temsilcisi SuRie'nin performansı sırasında bir protestocu sahneye çıkarak şarkıcının elinden mikrofonu aldı. Güvenlik güçleri, protestocuya müdahale ederken SuRie, şarkısını seslendirmeyi sürdürdü. Yayıncı kuruluş, güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında ekrana izleyiciler arasında yer alan İngilizleri getirdi. Neyse spikerin anlatıklarını çat pat anlamaya çalışıyorum, oylama sistemi değişmiş!  Eurovision’u Eurovision yapan en önemli şeylerden biri de 1-12 oylamasıdır her zaman biliyorsunuz. Ama değişen sistemi açıklamak gerekirse, oylama sırasında her ülkeye bağlanıp 1’den 12’ye sadece jüri puanları alınıyor. Jüri puanları bitince bir toplam skorbord oluşuyor ama asıl sonuçlar bundan sonra değişiyor. Zira televoting oyları, jüri oylarının tamamı açıklandıktan sonra farklı bir şekilde oylamaya dahil ediliyor. Yani suistimale açık bir sistem diyebilir miyiz? Bilmiyorum...  Oylamanın nasıl olduğunu anlatan bir video bırakıyorum aşağıya.
 

Sonuç olarak oylama başladı heyecanla eski sistem oylamayı takip ettim. Ve sonunda bir şok ile karşılaştım çünkü halk oylaması her şeyi değiştirdi. Portekiz'in Lizbon kentinde düzenlenen 63. Eurovision Şarkı Yarışmasının finalini kazanan ülke 529 puanla İsrail oldu. Halk oylamasından önce ortaya çıkan tabloda Avusturya birinci gözüküyordu. İsrailin şarkısı kötü demiyorum çünkü insanların bu tip şarkıları beğendiğini çok çok iyi biliyorum. Gangnam Style etkileri şarkıda çok fazla...

Dünyada 1 milyar izlenmeyi geçen ilk şarkı olduğunu düşünürsek halk böyle şeyleri çok seviyor bu kesin. Neyse İsrailli şarkıcı, kendisini yarışmada birinci yapan şarkının sözlerinde kadın haklarının güçlendirilmesine dikkat çekiyor. Buraya kadar her şey güzel! Bir mesajda veriyor yani.. Netta Barzilai'nin yarışmada birinci olması, önümüzdeki sene Eurovision yarışmasının İsrail'de yapılacağı anlamına geliyor. Reuters'a açıklamada bulunan 25 yaşındaki şarkıcı, çeşitliliğin ve farklılığın ödüllendirilmesinden dolayı teşekkür ettiğini söylerken, ‘' Bir dahaki sefere Kudüs'te'' şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu açıklamanın hemen ardından Ortadoğuda ve Filistin'de yaşananlar ister istemez oylamanın adil olup olmadığını sorgular hale getirdi.. Bu bir tesadüf olamaz dedirtti. Çünkü yukarıda atılan tweetin altına yapılan yorumlara bakılırsa kimse tatmin olmamış gibi gözüküyor. Jüri oylamasının dahil olmadığı oylamada yani televoting oylamasında kaybeden Avurturya oldu. Ama jüri oylamasında ipi göğüsledi. En son oylama işte burada;

Sonuç olarak yapılan yorumlara ve yarışma sonunda yapılan açıklamaya bakılırsa izleyenler çok tatmin olmamış gözüküyor. Bir komplo teorisi gibi düşünülebilir. Kaybeden ülkerin çoğu kazanma psikolojisiyle bunu demişte olabilirler. Yorumu size bırakıyorum...

Eurovision Şarkı Yarışması, II. Dünya Savaşı'ndan sonra, 1956 yılında Avrupa'nın birliğini sağlayabilme amacıyla "Eurovision Grand Prix" adı altında başladı. Yarışma o günden bu yana her yıl düzenlendi.

TÜRKİYE YARIŞMAYA KATILMIYOR

Türkiye biliyorsunuz, komşu ülkelerin birbirlerine oy verdiği, bunun da puanlamada haksızlığa yol açtığı gerekçesiyle yarışmada yer almıyor. Türkiye, en son 2012’de Musevi Türk vatandaşı  Can Bonomo ile yarışmaya katılmıştı. Şimdi yarışma gelecek yıl İsrail'de olacak ama nerede olacak, nasıl olacak, kimler katılacak bunlar mulallakta... Zaman gösterecek.

İŞTE YARIŞMANIN BİRİNCİSİ OLAN İSRAİL'İN ŞARKISI

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

BEN BASKETBOL AYAKKABISI ALACAĞIM PARAYLA BİR ANDA FİKİR DEĞİŞTİREREK BİR GİTAR ALDIM KENDİME, BÖYLE BAŞLADI MÜZİKLE OLAN HİKAYEM!

2017 yılına hızlı girdik ve röportajlarımız devam ediyor... Volkan Erdoğan Aykut Balcı'nın sorularını "sadecemuzik.net" için cevapladı.

 
“Step By Step” şarkısı ile hayatımıza giren 90’ların efsanevi gruplarından New Kids On the Block,  Salt-N-Pepa, Tiffany, Debbie Gibson ve Naughty by Nature ile kaydettiği “80s Baby” adlı yeni single’ını yayınladı. 

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

 
Londra'da müzik çalışmalarını sürdüren başarılı vokalist, besteci ve söz yazarı Gökçe Kılınçer, iki yıldır çalışmalarını sürdürdüğü yeni albümünün habercisi olan iki şarkıyı önden dinleyicilerin beğenisine sundu.  
 

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Kenan Doğulu`yu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Tüm zamanların en çok satan Single'ları sizin için topladık.

"Hayat, siz başka planlar yaparak meşgul olduğunuz sırada size olan şeydir"
JOHN LENNON

Tarihte Bugün

Levent Yüksel dünyaya geldi. (1964)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.