Müzik Her Yıl Güzel

Herkese merhaba;

2019 yılının ilk günlerini yaşadığımız bugünlerde ve 2018 yılının son günlerinde müzik dünyasında ne gibi gelişmeler oldu olacak merak edenler için kısa bir değerlendirme yaptım.

 
 
2018 yılı müzik açısından oldukça verimli geçmişe benziyor her ne kadar ülkemiz açısından öyle çok etkili konserler izleyemesekte yeni yıl için umutlar artmış durumda. En azından benim için öyle… 2018 yılı dijital dünyanın hakimiyeti ile geçen bir yıl oldu ve 2019 yılında da dijital yine ön planda olacak.
 
Geçtiğimiz yılın en çok hasılat yapan isimleri yılın sonlarına doğru açıklandı.
'Shape  Of  You' şarkısıyla müzik piyasasında listeleri alt üst eden Ed Sheeran yeni bir rekora imza attı.
2018'de konserlerinden 432,4 milyon dolar kazanan 27 yaşındaki İngiliz sanatçı, “Bir yıl içerisinde en çok konser hasılatı  elde eden müzisyen” unvanını aldı.
 
Amerikalı şarkıcı Taylor Swift, 36 şehirde 53 konser verdi ve 345,1 milyon dolarlık bilet hasılatıyla ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında 254.1 milyon dolar hasılatla Jay-Z/Beyonce bulunuyor.
Bu arada Haziran ayında çıkardığı Scorpion albümüyle listeleri altüst eden Drake, Spotify üzerinde de hem yılın hem de tüm zamanların en çok dinlenen şarkıcısı oldu. Hip-hop tarzı 2018 Spotify listelerini ele geçirirken Latin müzikleri de büyümeye devam etti. Üç Latin şarkıcı J Balvin, Bad Bunny ve Ozuna yılın en çok dinlenen sanatçıları listesinde ilk 10’a girmeyi başardı. Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı ise geçtiğimiz yıl yayınladığı Müptezhel albümüyle geniş kitlelerin hayranlığını kazanan Ezhel oldu.
 

2019'da K-Pop yıldızları askere gidiyor…

 
K-Pop Türkiye’de çok fazla seviliyor ve dinleniyor. Dünya üzerinde popülerliğini arttırmaya devam eden bu müzik türü tam bir çılgınlığa dönüşmüş durumda. Bunu duyduğumda çok şaşırdım ama 1953'ten beri Kuzey ile teknik olarak savaşta olan Güney Kore'de dünyayı kasıp kavuran bir çok K-Pop yıldızı 2019 yılında askere gitmek zorunda kalacak.
Sadece uluslararası başarı sahibi sporcu ve sanatçıların askerlikten muaf tutulduğu ülkede dünyaca ünlü BTS grubu üyelerinin durumu tartışma konusu olmuş durumda. Billboard Müzik Ödülleri'nde 2017 ve 2018'de 'The Social Artist' ödülüne damga vurmalarına ve dünya listelerinde uzun süreler ilk sırada yer almalarına rağmen, yetkiler tarafından 'askerlikten muaf tutulmayacakları' açıklanan grup üyeleri için siyasetçiler de devreye girdi.
 
 
İşte 2019'da silah altına alınması kesinleşen 7 K-Pop yıldızı:
 
1- Bigbang'in vokalisti Seungri
2- EXO’dan Xiumin
3- Highlight'dan Yang Yoseob
4-Highlight’ın Lee Gikwang
5-2PM’den Junho
6- FTISLAND’dan Lee Hong Ki
7- 2PM’in Chansung'u
 

Enrique Iglesias ve Ece Seçkin ortaklığı...

Adeyyo ve Hoşuna Mı Gidiyor şarkılarıyla yıldızı parlayan Ece Seçkin, dünyaca ünlü sanatçı Enrique Igleasias ile düet çalışmasına imza attığını duyurdu. Teklifin Enrique Iglesias'tan geldiğini söyleyen Ece Seçkin ilk olarak mesaj aldığında inanamadığını ve çok şaşırdığını söylüyor. "Sonra şarkıyı yolladılar. Yılbaşı gecesi Enrique Iglesias ile şarkımızı kaydettik ve önümüzdeki günlerde de klibini çekeceğiz. Hareketli ve latin bir şarkı. Türkçe ve İspanyolca karışık.” olacak şeklinde ekliyor. Merakla bekliyoruz...

Beyonce ve Jay Z klip çekti, müze ziyaretçisi rekor kırdı...

Louvre Müzesi, 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak, dünya genelinde en çok ziyaret edilen sanat müzesi unvanını elde etti. Louvre Müzesi'nin bu rekoru kırmasında ana etkenin Beyonce ve Jay-Z'nin müze içerisinde çektiği ve başta Leonardo da Vinci'nin başyapıtı Mona Lisa olmak üzere birçok esere yer vediği klip olduğu öne sürülüyor.

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

"Belirtmek isterim ki fiziksel özelliğime yapılan yorum beni fazlasıyla gerdi...  Ülkemizde Tan Sağtürk de uzun boylu bir dansçı... Jüri üyelerinden Eser'in benim yaptığım dansa yorum yapması gerekirken Allah vergisi fiziksel özelliğimi tartışıyordu! Önemli olan uzunluğu değil işlevi diyorum. :D "

Efsanevi rockçı Meat Loaf sahneden düşerek ufak bir kaza geçirdi.

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından Bob Marley hakkında bilinmeyen birçok şeyi okumaya ne dersiniz...

"Hayat, siz başka planlar yaparak meşgul olduğunuz sırada size olan şeydir"
JOHN LENNON

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.