Müzik Her Yıl Güzel

Herkese merhaba;

2019 yılının ilk günlerini yaşadığımız bugünlerde ve 2018 yılının son günlerinde müzik dünyasında ne gibi gelişmeler oldu olacak merak edenler için kısa bir değerlendirme yaptım.

 
 
2018 yılı müzik açısından oldukça verimli geçmişe benziyor her ne kadar ülkemiz açısından öyle çok etkili konserler izleyemesekte yeni yıl için umutlar artmış durumda. En azından benim için öyle… 2018 yılı dijital dünyanın hakimiyeti ile geçen bir yıl oldu ve 2019 yılında da dijital yine ön planda olacak.
 
Geçtiğimiz yılın en çok hasılat yapan isimleri yılın sonlarına doğru açıklandı.
'Shape  Of  You' şarkısıyla müzik piyasasında listeleri alt üst eden Ed Sheeran yeni bir rekora imza attı.
2018'de konserlerinden 432,4 milyon dolar kazanan 27 yaşındaki İngiliz sanatçı, “Bir yıl içerisinde en çok konser hasılatı  elde eden müzisyen” unvanını aldı.
 
Amerikalı şarkıcı Taylor Swift, 36 şehirde 53 konser verdi ve 345,1 milyon dolarlık bilet hasılatıyla ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında 254.1 milyon dolar hasılatla Jay-Z/Beyonce bulunuyor.
Bu arada Haziran ayında çıkardığı Scorpion albümüyle listeleri altüst eden Drake, Spotify üzerinde de hem yılın hem de tüm zamanların en çok dinlenen şarkıcısı oldu. Hip-hop tarzı 2018 Spotify listelerini ele geçirirken Latin müzikleri de büyümeye devam etti. Üç Latin şarkıcı J Balvin, Bad Bunny ve Ozuna yılın en çok dinlenen sanatçıları listesinde ilk 10’a girmeyi başardı. Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı ise geçtiğimiz yıl yayınladığı Müptezhel albümüyle geniş kitlelerin hayranlığını kazanan Ezhel oldu.
 

2019'da K-Pop yıldızları askere gidiyor…

 
K-Pop Türkiye’de çok fazla seviliyor ve dinleniyor. Dünya üzerinde popülerliğini arttırmaya devam eden bu müzik türü tam bir çılgınlığa dönüşmüş durumda. Bunu duyduğumda çok şaşırdım ama 1953'ten beri Kuzey ile teknik olarak savaşta olan Güney Kore'de dünyayı kasıp kavuran bir çok K-Pop yıldızı 2019 yılında askere gitmek zorunda kalacak.
Sadece uluslararası başarı sahibi sporcu ve sanatçıların askerlikten muaf tutulduğu ülkede dünyaca ünlü BTS grubu üyelerinin durumu tartışma konusu olmuş durumda. Billboard Müzik Ödülleri'nde 2017 ve 2018'de 'The Social Artist' ödülüne damga vurmalarına ve dünya listelerinde uzun süreler ilk sırada yer almalarına rağmen, yetkiler tarafından 'askerlikten muaf tutulmayacakları' açıklanan grup üyeleri için siyasetçiler de devreye girdi.
 
 
İşte 2019'da silah altına alınması kesinleşen 7 K-Pop yıldızı:
 
1- Bigbang'in vokalisti Seungri
2- EXO’dan Xiumin
3- Highlight'dan Yang Yoseob
4-Highlight’ın Lee Gikwang
5-2PM’den Junho
6- FTISLAND’dan Lee Hong Ki
7- 2PM’in Chansung'u
 

Enrique Iglesias ve Ece Seçkin ortaklığı...

Adeyyo ve Hoşuna Mı Gidiyor şarkılarıyla yıldızı parlayan Ece Seçkin, dünyaca ünlü sanatçı Enrique Igleasias ile düet çalışmasına imza attığını duyurdu. Teklifin Enrique Iglesias'tan geldiğini söyleyen Ece Seçkin ilk olarak mesaj aldığında inanamadığını ve çok şaşırdığını söylüyor. "Sonra şarkıyı yolladılar. Yılbaşı gecesi Enrique Iglesias ile şarkımızı kaydettik ve önümüzdeki günlerde de klibini çekeceğiz. Hareketli ve latin bir şarkı. Türkçe ve İspanyolca karışık.” olacak şeklinde ekliyor. Merakla bekliyoruz...

Beyonce ve Jay Z klip çekti, müze ziyaretçisi rekor kırdı...

Louvre Müzesi, 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak, dünya genelinde en çok ziyaret edilen sanat müzesi unvanını elde etti. Louvre Müzesi'nin bu rekoru kırmasında ana etkenin Beyonce ve Jay-Z'nin müze içerisinde çektiği ve başta Leonardo da Vinci'nin başyapıtı Mona Lisa olmak üzere birçok esere yer vediği klip olduğu öne sürülüyor.

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

Gönül Yazar, nasıl 60'lı ve 70'li yılların müzik piyasasındaki taş bebeği ise, Seçil de 90'lı yıllarda popun Barbie bebeğiydi. "Uhde" şarkısı nedeniyle hala "Uhde Seçil" olarak anılan sanatçıya "Sadece Müzik" muhabirlerinden Turgay Suat Tarcan mikrofonunu uzattı. "Ayakta kalan müzik firmaları albüm olmasa da 90'lı yılların sanatçılarına bir single yapıp ne olacağını görebilirler." diyen Seçil artık ne yapıyor? Merak edenler bu satırlara buyursun...

Google'ın efsane grup için hazırladığı tur sayesinde Penny Lane ve Strawberry Fields'ı dolaşma şansınız var!

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

 

İtalya’nın kuzeyindeki Alassio kasabasında, Reggae müziğinin unutulmaz Jamaikalı 

ismi Bob Marley’e ‘saygı duruşu’ için esrar aromalı dondurma üretildi.

''Ünlü olmanın bana verdiği tek iyi şey restoranda iyi bir masa kapıyor olmam..''
DAVID BOWIE

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.