Yapay Zeka Gelecekte Müziği Nasıl Etkileyecek?

 
Yapay zeka  son yıllar içerisinde en çok duyduğum konulardan biri. Aslında yaptığım araştırmalarda 1980’lerden bu yana var olan bir konu. Son 2 yıldır ‘Yapay  Zeka’ kavramı adeta tavan yapmış durumda. Teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımızda birçok değişiklik oluyor ve bu değişiklikler bizi nasıl etkiliyor? Gelecekte nasıl etkileyecek?
Aslında son dönem içerisinde yapay zekanın yararlarından çok, gelecekte verebileceği düşünülen zararlardan daha çok bahsediliyor. Bugün ben bu zararlardan bahsetmek istemiyorum ama müzik ve yapay zeka ilişkisi nasıl olacak onuda çok merak ediyorum. Bu merak içerisinde son dönemde gerçekleşen gelişmelere birlikte göz atalım istiyorum. 
 
Microsoft’un kurucusu Bill Gates yapay zekanın bir çok insanın işini elinden alacağını düşünüyor. Bu durumu iyi bir şey olarak nitelendiren Gates, robotların işimizi almasının bizi çok daha verimli hale getireceğini düşünüyor ve ekliyor; daha fazla boş zamanımız olacak…
 
Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018‘de sahne alan Profesör Stuart J. Russell, yapay zekanın insan zekası seviyesine geleceğini ve daha sağlıklı daha iyi kararlar vereceğini belirtti. Bu sürecin kaçınılmaz olduğunu ve yapay zekanın daha iyi insanlar olmamızı sağlayacağının altını çizdi.

 
Google CEO’su Pichai: Yapay zeka, ateş ya da elektriği bulmaktan daha önemli!
Pichai’ye göre yapay zeka (AI) şu anda insanlığın üzerinde çalıştığı en derin konulardan biri ve ateşi ya da elektriği bulmaktan daha önemli. 
 
Ve son olarak Steve Wozniak: “Yapay zeka insanlara yardım için var, insanların yerini almak için değil”
Gördüğümüz gibi oldukça olumlu yorum yapılmış. Dediğim gibi olumsuz olanlara şimdilik bakmıyorum. Gelelim asıl konumuza yapay zeka müzik için ne kadar önemli?
 
Geride bıraktığımız günlerde müzik dünyasında bu yönde ne gibi adımlar atıldı beraber bakalım...
 
Yapay zeka 5 şarkılık metal müzik albümü yayınladı
 
Zack Zukowski ve CJ Carr tarafından geliştirilen bir yapay zeka algoritması “Heavy metal” müzik albümü yayınladı. Geliştiricisi tarafından müzik üretmek için programlanan DADABOTS algoritması, 5 şarkılık bir albüm yayınladı.
 
Herhangi bir enstrüman kullanılmadan ortaya çıkarılan Coditany of Timeness albümü, yapay zekanın sanat alanına attığı en önemli adımlardan biri. DADABOTS adlı yapay zeka tarafından oluşturulan Coditany of Timeness albümüne buradan ulaşabilirsiniz.
 
Amper şirketine ait yapay zeka Taryn Southern için saniyeler içerisinde bir şarkı besteledi. Vokal melodileri ve şarkı sözleri Taryn tarafından yazılırken geri kalan her şeyi yapay zeka halletti.

Sony'nin geliştirdiği yapay zeka uygulaması dinletilen müzikleri öğrenerek kendi bestesini yaptı. Ortaya çıkan bu iki şarkı, müzik dünyasında bir devrim niteliği taşıyor. 

Beatles tarzıyla bestelenen ilk parça: Daddy's Car

İkinci şarkı Mr.Shadow'un esin kaynakları ise; Irving Berlin, Duke Ellington, George Gershwin ve Cole Porter gibi isimler.

Kenan Doğulu yapay zeka ile işbirliğine gitti!

VEYasin tarafından hazırlanan İlk Adımı Sen At Funky Mix versiyonunda Türkiye’de ilk kez yapılan yapay zeka ürünü melodisinden bir bölüm de yer alıyor.

Yamaha, bir dansçının hareketlerini piyano notalarına dönüştüren yapay zeka geliştirdi.

Yamaha, meşhur dansçı Kaiji Moriyama‘nın hareketlerini piyano notalarına dönüştüren yeni bir yapay zeka teknolojisi tanıttı. Şirket bu tecrübeyi ‘beden hareketleriyle müziği aynı potada eriten bir ifade biçimi’ şeklinde tanımlıyor. Berlin Filarmoni Orkestrası Scharoun Ensemble tarafından eşlik edilen Moriyama, Yamaha’nın yapay zeka teknolojisini Tokyo’daki Mai Hi Ten Yu adlı konser esnasında sergiledi.Google’ın sanat ve müzik odaklı geliştirdiği yapay zeka tabanlı Magenta programı, ilk bestesini 2016 yılında oluşturdu.

Google’ın yeni makine öğrenimi (machine learning) projesi ilk ürününü ortaya koydu. Sinirsel ağlar ile 4 müzik notasını öğrenen yapay zeka, bu notalar ile 90 saniyelik bir piyano melodisi oluşturdu.

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

"Kimsenin yeri dolmuyor ve özlem dinmiyor, sadece uyum sağlamayı öğreniyoruz zamanla..." 

Onu ilk kez "Ajlan & Mine" ile tanımıştık.

Turgay Suat Tarcan, 90`lı yıllara damgasını vuran MİNE ÇAĞLIYAN ile çok hoş ve güzel bir röportaj yaptı.


 

Google'ın efsane grup için hazırladığı tur sayesinde Penny Lane ve Strawberry Fields'ı dolaşma şansınız var!

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

Müzik dünyasının en çok konuşulan yıldızlarından Bruno Mars hakkında bilmedikleriniz.

''Hayatın bana verdiklerini kendi içimde sindirip ona geri vermeyi seviyorum.''
NEV

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.