Murat Meriç - 'Hayat Dudaklarda Mey'


 
Murat Meriç’in “Hayat Dudaklarda Mey” adlı kitabı, geçtiğimiz aylarda Anason İşleri Kitapları etiketiyle raflarda yerini aldı.

 
Meriç kitabında, Abdülmecid döneminde yazılan ve kitapta Münip Utandı’nın yorumuyla yer alan “Yine Bir Gülnihal” şarkısından, günümüz yeni nesil sanatçılarından Melike Şahin’in seslendirdiği “Kimin Izdırabı” şarkısına kadar, Türk müzik tarihinin 200 yıllık hafızasını tarihe kayıt düşüyor.
“Hayat Dudaklarda Mey”de Murat Meriç, şarkılar aracılığıyla Türkiye’nin tarihini ve sosyolojisini de okuruyla paylaşıyor. Arabesk hangi dönemde doğdu? Alaturka bugüne nasıl geldi? Anadolu-pop hangi şartlarda ortaya çıktı? “Çökertme” türküsü hangi savaş döneminde söylendi? Aşkı yaşama biçimi zaman içinde nasıl evrildi? Tüm bu soruların yanıtlarının yanı sıra şarkıları doğrudan dinleme olanağı veren QR kodlarla yenilikçi bir yaklaşım sunan “Hayat Dudaklarda Mey”, rengarenk illüstrasyonlarıyla 2 ciltlik dopdolu bir kitap.
 
213 şarkı ve türkünün hikâyesinin yer aldığı, “Hayat Dudaklarda Mey” kitabında Murat Meriç; alaturka, pop, arabesk, halk müziği ve rock müzik türlerindeki şarkıların, hikâyelerini anlatıyor. Beş ayrı müzik türüne özel, usta bir sanatçının mercek altına alındığı kitapta Alaturka müziğin Müzeyyen Senar’ı Haydar Haydar ile; pop müziğin Sezen Aksu’su Firuze’siyle; arabesk müziğin Müslüm Gürses’i İtirazım Var ile; halk müziğin Neşet Ertaş’ı Gönül Dağı ile; rock müziğin Erkin Koray’ı ise Arap Saçı ile okurlara dokunuyor. Tek bir müzik türüne bağlı kalmayan ‘Sanat Güneşi’miz Zeki Müren için ise, kitabın girişinde özel bir bölüm bulunuyor.
 

 
MURAT MERİÇ HAKKINDA
1972’de doğdu. Çanakkale ve İzmit’te okudu. Ankara’da kimya mühendisliği eğitimi alırken, dinlediği müziğin tarihine merak saldı ve araştırmalarını bu yönde yaptı. Kendini bildi bileli plak topluyor; okuyor, dinliyor, dinlediklerini yazıyor ve sevdiklerini çalıyor. Ankara ve İstanbul’da yaşıyor. 1996’da Müzük, sonrasında ise Roll adlı derginin ekibinde yer aldı. Mürekkep, Birikim, Milliyet Sanat, Virgül, Bant gibi dergilerde yazıları yayınlanan Meriç, Yeni Binyıl, Radikal ve BirGün yazarları arasında yer aldı. Ankara’da Radyo Arkadaş’ın kurucularından biri olan Meriç, TRT dahil pek çok radyoda program yaptı. Şu anda Açık Radyo'da, her salı Harici Bellek adlı programı hazırlıyor ve sunuyor. Pek çok televizyon programının danışmanlığını yapan ve metnini yazan Meriç’in 2002 - 2003 yılları arasında hazırladığı ve sunduğu Kırkbeşlik adlı televizyon programı TRT’de yayımlandı. Kalan Müzik yapım şirketi için bir Tülay German albümünü (Burçak Tarlası 64 – 87, 2001) derledi, pek çok albüme yazar ve danışman olarak katkıda bulundu. “Pop Dedik: Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği” (İletişim Yayınları, 2006), “100 Şarkıda Memleket Tarihi” (Ağaçkakan Yayınları, 2016) ve “Hayat Dudaklarda Mey” (Anason İşleri Kitapları, 2019) adlı üç kitabı yayınlanan yazarın üzerinde çalıştığı pek çok projesi var. Üniversitelerde ve kültür merkezlerinde müzik tarihi üzerine seminerler veren Meriç, şu anda düzenli olarak Gazete duvaR ve KAFA adlı dergide yazmaya devam ediyor.
 
Kaynak: Haber Bülteni
 

Röportaj

Kendi ışığına güvenen başkasının ışığından korkmaz

"Sadece Müzik" muhabirlerinden Turgay Suat Tarcan'ın radarına bu kez de Türkiye'nin en güçlü vokallerinden birisi olan ünlü rockçı Meltem Taşkıran yakalandı. Kariyerine çoğu uluslararası olmak üzere sayısız ödül kazandıran efsanevi diva, yeni solo albümünün çalışmalarının devam ettiğini söylerken Egoist grubunun da tekrar birleşeceğinin müjdesini ilk kez "Sadece Müzik" ziyaretçilerine verdi.

Bu keyifli röportaj için buyurun...  

Google'ın efsane grup için hazırladığı tur sayesinde Penny Lane ve Strawberry Fields'ı dolaşma şansınız var!

SİZDEN!

SİZDEN!

SadeceMuzik.Net ekibi olarak yepyeni bir proje ile takipçilerimize yepyeni bir imkan sunuyoruz. 

Sayfamızdaki yeni projemiz „SİZDEN!“ bölümü ile SadeceMuzik.Net dünyası artık daha interaktif, daha eğlenceli ve SİZDEN olacak !!

Umut E. ERKİ yazdı

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

Tüm zamanların en büyük müzisyenlerinden bir çoğu aramızdan çok erken ayrıldı.

Alman "web.de" sitesinde yayınlanan bir habere göre, Sachs Medya Grubu "Rock & Roll Heaven" Projesi kapsamında Kurt Cobain, Elvis Presley ve daha bir çok efsanenin "eğer yaşıyor olsalardı şimdiki görünüşleri nasıl olabilirdi"`den yola çıkarak onların tahmini görsellerini hazırladı..
Sonuçlar gayet ilgi çekici olmuş.. Beğeninize sunuyoruz..

''Hayat bana zordu ama güzeldi. Herkesten tek isteğim var, haklarını helal etmeleri.''
MÜSLÜM GÜRSES

Teknoloji

Size kulaklık alırken dinlemeden cesurca 5 dakikalık kontrolle nasıl kulaklık seçebileceğini anlatacağım.

Tarihte Bugün

Amerikalı Soul şarkıcı Erykah Badu dünyaya geldi. (1971)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.