80’li Yıllara Senfonik Bakış!

80’li yıllar herkesi olduğu kadar benide her yönden çok etkilemişti. Daha çok moda, sinema ve özellikle de müzik sektörü olarak damga vuran dönemlerdendi. Classic Rock ise bu dönemin en iyi türlerinden biriydi (ki hala öyle olduğunu düşünenlerdenim.)

En çok sevdiğim ve arşivimde bulundurduğum müzik türlerinden Classic Rock, o dönemin grupları ve yıldızlarından; Bon Jovi, Eagles, The Doors, Foreigner, Phill Collins, Journey, Guns N’ Roses, Paul McCartney, Stevie Nicks, Rod Stewart, Aerosmith, Eric Clapton, Neil Diamond, Rod Stewart, Boston, The Police, Aerosmith, Elton John, Bob Dylan, Jimi Hendrix, The Rolling Stones, Alice Cooper, Nirvana, Neil Young, Eric Clapton, Bruce Springsteen, Ozzy Osbourne, Styx, Sammy Hagar, Scorpions ve Heart gibi yazmaya çalışsam sonu zor gelecek güçlü bir isim listesine sahip.

 

Biraz olsun 80’li yılların ikonik, hit ve en güzel şarkılarını tekrardan hatırlamak ve bu güzel müzik türünü bilmeyenler için keşfetmek adına Classic Rock türü ile ilgili yapılan yeni projelerden biri ortaya çıktı. Classic Rock şarkılarına senfonik yorum katan proje “80’s Symphonic” ismi ile bütün müzik platformlarında yerini CD ve LP (Plak) olarak aldı.

Yeni senfonik aranjeleri ile yayınlanan albüm 1980’li yıllara ait 15 hit şarkının senfonik düzenlemelerini içeriyor. Bu güzel albümde “Chris Rea, Howard Jones, David Bowie, A-ha, Simply Red, Simple Minds, Echo & The Bunnymen, Ultravox, Foreigner, Tina Turner, Roxette, The Cars, Pretenders ve Chicago” gibi dünyaca ünlü grup ve müzisyenlerin hit olmuş şarkılarının senfonik düzenlemeleri var.

Kayıtlarının Londra’da yapıldığı “80’s Symphonic” albümü toplamda 48 parçalık enstürman kullanılarak “Londra Studio Orkestrası” ile dünyaca ün salmış Abbey Road stüdyosunda Andy Wright prodüktörlüğünde kaydedildi ve müzisyenlerin orjinal sesleri titizlikle orkestral alt yapıya uygun hale getirildi.

Türk Rock Müziğinin ilahı Şebnem Ferah’ın İstanbul Senfoni Orkestrası ile Bostancı Gösteri Merkezinde kaydettiği “Şebnem Ferah 10 Mart 2007” albümünü çok iyi bilirsiniz. Her yönden harika ve arşivlik bir CD/DVD albümüydü ki Türkiye’de 50.000’in üstünde satış yapmıştı. 

Şebnem’in o muhteşem sesi, senfonik alt yapı ile o kadar uyumluydu ki bunu hemen farkedebiliyordunuz. Sanki bütün şarkıları senfonik düzenleme ile daha heybetli bir hale getirmişti. Bence senfoni orkestrası ile verilen bir konser “her müzisyenin hayali olmalı” diye düşünüyorum.

Umarım müzik dünyasında bu şekilde senfonik projelere daha çok yer verilir. Belki de “80’s Symphony” ikinci bir proje’ye hayır demez belli mi olur? Zaten “80’s Symphony” albümünün kesinlikle devamı gelmeli çünkü şarkı listesinin az tutulduğunu düşünüyorum. 13 şarkı, bütün classic rock hitlerini düşündüğümde sanki yeterli değil gibi. Eğer ki bu projenin devamı gelecek olursa diğer altın değerindeki classic rock hitleri bu şekilde hatırlanmış olacak.

Ek bir bilgi olarak şunu belirteyim; Albümün çıkışı şerefine “80’s Symphonic” orkestrası bu albüme özel bir turneye düzenlemeye karar verdi. Bu canlı konser, 2019 yılı Mayıs ayının 2-19 tarihleri arasında İngiltere’de gerçekleştirilecek. 

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

"Kırık bir aşk hikayesi ve bu duyguları dibine kadar yaşamak ta büyük bir şans, biraz daha büyüyor insan... İnsan mutluluktan büyümez, insanı büyüten tek şey acı…"

Turgay Suat Tarcan`ın OZAN DEMİR ALP (HELLO OZAN) ile samimi bir röportaj yaptı...

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Mor ve Ötesi grubunu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Milan'da forma giyen millli futbolcu Hakan Çalhanoğlu, Almanya'da farklı tarzı ile dikkat çeken KADR'in video klibinde oynadı.

"Bir yıldız gibi kayarım hayatından, yapabileceğin tek şey; dilek tutmak olur"
BOB MARLEY

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.