80’li Yıllara Senfonik Bakış!

80’li yıllar herkesi olduğu kadar benide her yönden çok etkilemişti. Daha çok moda, sinema ve özellikle de müzik sektörü olarak damga vuran dönemlerdendi. Classic Rock ise bu dönemin en iyi türlerinden biriydi (ki hala öyle olduğunu düşünenlerdenim.)

En çok sevdiğim ve arşivimde bulundurduğum müzik türlerinden Classic Rock, o dönemin grupları ve yıldızlarından; Bon Jovi, Eagles, The Doors, Foreigner, Phill Collins, Journey, Guns N’ Roses, Paul McCartney, Stevie Nicks, Rod Stewart, Aerosmith, Eric Clapton, Neil Diamond, Rod Stewart, Boston, The Police, Aerosmith, Elton John, Bob Dylan, Jimi Hendrix, The Rolling Stones, Alice Cooper, Nirvana, Neil Young, Eric Clapton, Bruce Springsteen, Ozzy Osbourne, Styx, Sammy Hagar, Scorpions ve Heart gibi yazmaya çalışsam sonu zor gelecek güçlü bir isim listesine sahip.

 

Biraz olsun 80’li yılların ikonik, hit ve en güzel şarkılarını tekrardan hatırlamak ve bu güzel müzik türünü bilmeyenler için keşfetmek adına Classic Rock türü ile ilgili yapılan yeni projelerden biri ortaya çıktı. Classic Rock şarkılarına senfonik yorum katan proje “80’s Symphonic” ismi ile bütün müzik platformlarında yerini CD ve LP (Plak) olarak aldı.

Yeni senfonik aranjeleri ile yayınlanan albüm 1980’li yıllara ait 15 hit şarkının senfonik düzenlemelerini içeriyor. Bu güzel albümde “Chris Rea, Howard Jones, David Bowie, A-ha, Simply Red, Simple Minds, Echo & The Bunnymen, Ultravox, Foreigner, Tina Turner, Roxette, The Cars, Pretenders ve Chicago” gibi dünyaca ünlü grup ve müzisyenlerin hit olmuş şarkılarının senfonik düzenlemeleri var.

Kayıtlarının Londra’da yapıldığı “80’s Symphonic” albümü toplamda 48 parçalık enstürman kullanılarak “Londra Studio Orkestrası” ile dünyaca ün salmış Abbey Road stüdyosunda Andy Wright prodüktörlüğünde kaydedildi ve müzisyenlerin orjinal sesleri titizlikle orkestral alt yapıya uygun hale getirildi.

Türk Rock Müziğinin ilahı Şebnem Ferah’ın İstanbul Senfoni Orkestrası ile Bostancı Gösteri Merkezinde kaydettiği “Şebnem Ferah 10 Mart 2007” albümünü çok iyi bilirsiniz. Her yönden harika ve arşivlik bir CD/DVD albümüydü ki Türkiye’de 50.000’in üstünde satış yapmıştı. 

Şebnem’in o muhteşem sesi, senfonik alt yapı ile o kadar uyumluydu ki bunu hemen farkedebiliyordunuz. Sanki bütün şarkıları senfonik düzenleme ile daha heybetli bir hale getirmişti. Bence senfoni orkestrası ile verilen bir konser “her müzisyenin hayali olmalı” diye düşünüyorum.

Umarım müzik dünyasında bu şekilde senfonik projelere daha çok yer verilir. Belki de “80’s Symphony” ikinci bir proje’ye hayır demez belli mi olur? Zaten “80’s Symphony” albümünün kesinlikle devamı gelmeli çünkü şarkı listesinin az tutulduğunu düşünüyorum. 13 şarkı, bütün classic rock hitlerini düşündüğümde sanki yeterli değil gibi. Eğer ki bu projenin devamı gelecek olursa diğer altın değerindeki classic rock hitleri bu şekilde hatırlanmış olacak.

Ek bir bilgi olarak şunu belirteyim; Albümün çıkışı şerefine “80’s Symphonic” orkestrası bu albüme özel bir turneye düzenlemeye karar verdi. Bu canlı konser, 2019 yılı Mayıs ayının 2-19 tarihleri arasında İngiltere’de gerçekleştirilecek. 

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

90'lı yıllara başta "Çek Git" şarkısı olmak üzere damgasını vuran şarkıcı Can-Kat da "Sadece Müzik" sitesinin röportaj radarına yakalandı. Ortaya fevkalade bir sohbet çıktı.

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Kenan Doğulu`yu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Müzik dünyasının en çok konuşulan yıldızlarından Bruno Mars hakkında bilmedikleriniz.

"Iki tür insan daima açtır..biri bilimi arayan,diğeri de parayı"
CAT STEVENS (YUSUF ISLAM)

Tarihte Bugün

Attila Özdemiroğlu aramızdan ayrıldı. (2016)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.