Dido Geri Dönüyor!

6 yıldan sonra geri dönen isimlerden biri olan İngiliz Müzisyen Dido “Still On My Mind” isimli yeni albümü için hazırlık yapıyor. 

8 Mart’ta yayınlanacak albümden çıkardığı “Hurricanes” isimli ilk single’ını dinlediğim zaman sanki Adele dinliyormuş hissine kapıldım.

Dido’nun sen renginde bir Adele ruhunun var olduğu düşünüyorum. Eminim “Hurricanes” şarkısını dinlediğiniz zaman şarkının başlangıcındaki o tonlamaları gözü kapalı belki sizde fark edeceksiniz. Şarkıya Adele başlıyor, nakarata doğru Dido şarkıya devam ediyor, sanki efsanevi bir düet gibi. Ses renkleri inanılmaz derecede benziyor diyebilirim. Belki de bu durumun farkındalar sonuçta ikisi de İngiliz kökenli müzisyen. Bir zamanlar Dido’nun abisi Rollo’nun müzisyen için yaptığı bir açıklama vardı yıllar önce sesini beğenmediği yönünde. Sanırım bunları artık aşmış olmalı ki Rollo, Dido ile uzun zamandır çalışıyor.

Gerçek ismi “Florian Cloud de Bounevialle O'Malley Armstrong” olan müzisyen aslında Dido (Die-doh) ismini “Kartaça’yı kuran kraliçeden alıyor. Kraliçe Dido, Milattan önce 814 yılında Aeneas'a aşık olur. Aeneas bir kent kurmak için hazırlıklara başlar ama Zeus’un İtalya'da kent kurma emrini Aeneas'a Hermes’e hatırlatır. Dido'nun kendisine çok bağlandığını bilen Aeneas ise gizlice gemilerini hazırlatıp yola çıkar. Bunu öğrenen Dido ise kendini öldürür. Tarih, işte böyle üzücü bir aşk hikayesine tanıklık eder.

Clive Davis’ın sahibi olduğu Arista Records tarafından 1999 yılında çıkarılan “No Angel” isimli stüdyo albümü ile tanıdığımız Dido’nun “White Flag” şarkısındaki o muhteşem tınıları unutabilmiş değilim. “Life for Rent, Here With Me, Thank You, Hunter, Sand In My Shoes” şarkıları ile bir döneme damga vurmuş Dido, Eminem ile “Stan” şarkısında birlikte düet yapmış ve müzik popülaritesini daha çok yükseltmişti.

Dido verdiği bir röportajda yeni albümü için; “Abim Rollo ile albüm kaydetmek keyifli ve kolay oldu. Çünkü çok profesyonel biri. Albümün bütün şarkılarını evde bir kanepede kaydettik ve hemen stüdyoya aktardık.” Hurricanes şarkısı, Dance ve Elektronik müziğin karışımı ve “Trip-Hop” (downtempo bir müzik türü oluyor) tür olan bu şarkıyı eminim çok seveceksiniz.” açıklamasını yaptı. Dido’nun bu beklentiyi “Hurricanes” şarkısı ile karşılamış olması da doğru bir seçim olduğunu gösteriyor. 6 yıllık bir aradan sonra “Still on My Mind” adlı yeni albümünde prodüktör olan kardeşi Rollo Armstrong ile çalışan Dido, 12 şarkılık yeni albümünü İngiltere’de kaydetti. 

Sesini çok özlediğim müzisyenlerden biri olan Dido, iyi ki yeniden geri döndü çünkü yeni şarkılarını dinlemek ayrı bir keyif verici olacak. Tahmin ediyorum tamamı “Trip-Hop” türü şarkılardan oluşan bir albüm ile karşılaşacağız. Eski hitleri olduğu kadar ayrıca “Hurricanes” adlı yeni albümün ilk çıkış single’ı oldukça başarılı ve etkileyici. 2019 yılının Mart ayında yayınlanacak “Still On My Mind” albümü CD, LP ve özel basım Vinly LP (plak) olarak yayınlacak. Bu albüm için oldukça heyecanlıyım hatta albümden ikinci yayınlanan “Friends” şarkısı yine Dido fanlarının heyecanını ikiye katlamış durumda.

2019 yılı Dido için güzel ve keyifli bir yıl olacak çünkü bu albüm ile “DIDO WORLD TOUR 2019” isimli bir turne düzenleyecek. 5 Mayıs’ta Prague’da başlayacak Avrupa turnesi 31 Mayıs günü Londra’da sonlanacak. Amerika turnesi 13 Haziran’da Chicago’da başlayıp 30 Haziran’da Seattle’da bitecek. Amerika ve Avrupa, Dido’nun geri dönüşüne hazır olun!

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 


 

Röportaj

"Kurtulacağıma benden başka kimse inanmıyordu, ben inandım ve başardım. Öyle kolay kolay bir yere gitmeye hiç niyetim yok."

Eurovision denince akla ilk gelen sanatçılarımızdan birisi olan ve son olarak kanseri yenmesiyle adından söz ettiren ARZU ECE, taa Amerika'da yaşadığı halde bizi kırmadı ve röportaj teklifimizi kabul etti. Bu içten röportajı zevkle okumanız dileği ile...

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

T. S. TARCAN yazdı

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

Besteci ve prodüktör. Oldukça genç yaşta hayata gözlerini yummasına rağmen, bir çok albümde çalışan ve büyük bir müzisyen de olan Heparı, Türk Pop müziği için ciddi bir kayıptır.

''Müziğimde bir tür veya etiket yok. Bu benim; ve kendi iç yüzümü insanlarla paylaşıyor olmaktan mutluluk duyuyorum.''
BEYONCE

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.