Dido Geri Dönüyor!

6 yıldan sonra geri dönen isimlerden biri olan İngiliz Müzisyen Dido “Still On My Mind” isimli yeni albümü için hazırlık yapıyor. 

8 Mart’ta yayınlanacak albümden çıkardığı “Hurricanes” isimli ilk single’ını dinlediğim zaman sanki Adele dinliyormuş hissine kapıldım.

Dido’nun sen renginde bir Adele ruhunun var olduğu düşünüyorum. Eminim “Hurricanes” şarkısını dinlediğiniz zaman şarkının başlangıcındaki o tonlamaları gözü kapalı belki sizde fark edeceksiniz. Şarkıya Adele başlıyor, nakarata doğru Dido şarkıya devam ediyor, sanki efsanevi bir düet gibi. Ses renkleri inanılmaz derecede benziyor diyebilirim. Belki de bu durumun farkındalar sonuçta ikisi de İngiliz kökenli müzisyen. Bir zamanlar Dido’nun abisi Rollo’nun müzisyen için yaptığı bir açıklama vardı yıllar önce sesini beğenmediği yönünde. Sanırım bunları artık aşmış olmalı ki Rollo, Dido ile uzun zamandır çalışıyor.

Gerçek ismi “Florian Cloud de Bounevialle O'Malley Armstrong” olan müzisyen aslında Dido (Die-doh) ismini “Kartaça’yı kuran kraliçeden alıyor. Kraliçe Dido, Milattan önce 814 yılında Aeneas'a aşık olur. Aeneas bir kent kurmak için hazırlıklara başlar ama Zeus’un İtalya'da kent kurma emrini Aeneas'a Hermes’e hatırlatır. Dido'nun kendisine çok bağlandığını bilen Aeneas ise gizlice gemilerini hazırlatıp yola çıkar. Bunu öğrenen Dido ise kendini öldürür. Tarih, işte böyle üzücü bir aşk hikayesine tanıklık eder.

Clive Davis’ın sahibi olduğu Arista Records tarafından 1999 yılında çıkarılan “No Angel” isimli stüdyo albümü ile tanıdığımız Dido’nun “White Flag” şarkısındaki o muhteşem tınıları unutabilmiş değilim. “Life for Rent, Here With Me, Thank You, Hunter, Sand In My Shoes” şarkıları ile bir döneme damga vurmuş Dido, Eminem ile “Stan” şarkısında birlikte düet yapmış ve müzik popülaritesini daha çok yükseltmişti.

Dido verdiği bir röportajda yeni albümü için; “Abim Rollo ile albüm kaydetmek keyifli ve kolay oldu. Çünkü çok profesyonel biri. Albümün bütün şarkılarını evde bir kanepede kaydettik ve hemen stüdyoya aktardık.” Hurricanes şarkısı, Dance ve Elektronik müziğin karışımı ve “Trip-Hop” (downtempo bir müzik türü oluyor) tür olan bu şarkıyı eminim çok seveceksiniz.” açıklamasını yaptı. Dido’nun bu beklentiyi “Hurricanes” şarkısı ile karşılamış olması da doğru bir seçim olduğunu gösteriyor. 6 yıllık bir aradan sonra “Still on My Mind” adlı yeni albümünde prodüktör olan kardeşi Rollo Armstrong ile çalışan Dido, 12 şarkılık yeni albümünü İngiltere’de kaydetti. 

Sesini çok özlediğim müzisyenlerden biri olan Dido, iyi ki yeniden geri döndü çünkü yeni şarkılarını dinlemek ayrı bir keyif verici olacak. Tahmin ediyorum tamamı “Trip-Hop” türü şarkılardan oluşan bir albüm ile karşılaşacağız. Eski hitleri olduğu kadar ayrıca “Hurricanes” adlı yeni albümün ilk çıkış single’ı oldukça başarılı ve etkileyici. 2019 yılının Mart ayında yayınlanacak “Still On My Mind” albümü CD, LP ve özel basım Vinly LP (plak) olarak yayınlacak. Bu albüm için oldukça heyecanlıyım hatta albümden ikinci yayınlanan “Friends” şarkısı yine Dido fanlarının heyecanını ikiye katlamış durumda.

2019 yılı Dido için güzel ve keyifli bir yıl olacak çünkü bu albüm ile “DIDO WORLD TOUR 2019” isimli bir turne düzenleyecek. 5 Mayıs’ta Prague’da başlayacak Avrupa turnesi 31 Mayıs günü Londra’da sonlanacak. Amerika turnesi 13 Haziran’da Chicago’da başlayıp 30 Haziran’da Seattle’da bitecek. Amerika ve Avrupa, Dido’nun geri dönüşüne hazır olun!

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 


 

Röportaj

"...ben normların dışındayım... Benim için kıyafet ya da surat badanası değil; ses ve performans önemli..."

Onu popstar yarışmasının ilk sezonunda tanıdık. Bir çok ünlünün çıktıgı yarışmada o da hafızalarımızda yerini edinmişti. Turgay S. Tarcan EVREN MEVLANAOĞLU ile müzik dünyası üzerine samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

Tüm zamanların en çok satan Single'ları sizin için topladık.

"Eğer cinsiyet ayrımı yapıyorsan, ırkçıysan, homofobiksen, yani kısacası bir pisliksen cd mi alma! Beni sevmen umrumda değil.
Ben senden nefret ediyorum çünkü"

KURT COBAIN

Tarihte Bugün

Paul McCartney dünyaya geldi. (1942)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.