Funk müziğinde yeniden Chaka Khan coşkusu

2019 efsanevi müzisyenlerin geri dönüş yılı olmaya devam ediyor. Belki tanımayanız olabilir ama şimdi yazacağım isim Soul müziğinin efsanelerinden ayrıca Funk müziğinin Kraliçesi olarak anılan Chaka Khan. Yıllar sonra “Hello Happiness” adlı enerji dolu yeni albümünü 17 Şubat’ta yayınlayacak olan Chaka Khan en son “Funk This” adlı albümünü 2007 yılında yayınladı. Bu sefer hayranlarının baskısına dayanamayarak 12 yıllık büyük bir aradan sonra 7 şarkılık Hello Happiness’ı sevenlerine sunacak.

“Ain’t No Body” şarkısını muhtemelen bütün radyolarda duymuşsunuzdur. Chaka Khan& Rufus’un 1983 yılında “Stompin’ at the Savory Live” albümlerinden yayınladıkları bu şarkı Amerika listeleri de dahil uluslararası bir hit haline gelmişti. Hatta ciddi bir iddia var ne kadar doğru bilinmez. Rufus’un piyanisti tarafından yazılan “Ain’t No Body” şarkısı aslında bu albümden ilk single olarak çıkarılmak istendi. Warner Bros Records yetkilileri ise aynı fikirde değildi ve albümden başka bir şarkı yayınlamak istiyorlardı.

Bu baskılara dayanamayan grubun piyanisti David Hawk Wolinski, Warner Bros Records’u “Ain’t No Body” şarkısını Michael Jackson’ın “Thriller” albümüne vermekle tehdit etmiş. Sonunda Chaka Khan&Rufus ve Warner Bros Records arasındaki bu anlaşmazlık bitmiş ve “Aint No Body” albümün ilk single’ı olarak yayınlanmıştı. Çünkü bu şarkının başarısına Chaka Khan ve grup üyeleri inanıyordu. İnandıkları gibi oldu ve şarkı yayınlandığı ilk hafta listelerde bir numara olarak lanse edildi. Arkasından gelen başarılardan sonra 1984 yılında yayınlanan “Breakin/Breakdance” filminin soundtrack şarkılarından olan “Ain’t No Body” müzik tarihinin en iyi şarkıları arasına böylelikle girmiş oldu.

Chaka Khan, 8 Grammy ödüllü bir müzisyen olarak kariyerinde “I Feel For You, Ain’t No Body, Tell Me Something Good, Never Miss the Water, Through the Fire, Sweet Thing, What Cha’ Gonna Do for Me, My Funny Valentine, Higher Love, Do You Love What You Feel, I’m Every Woman” şarkıları ile bütün müzik severlere hitap etmişti. “I’m Every Woman” şarkısını ilk olarak seslendiren müzisyenlerden olan Chaka Khan daha sonra şarkıyı Whitney Houston’a verdi. Ve şarkı bir kez daha efsanevi divalardan biri olan Whitney Houston’un sesi ile hit oldu. Chaka Khan etkileyici vokali, canlı performansları ve funk türü müziğe bağlılığı ile bütün müzik dünyasında “Funk Müziğinin Kraliçesi” olarak anılmaya başladı.

Yeni “Hello Happiness” albümüne geldiğimiz zaman ana fikri çağdaş bir müzik sunmayı hedeflerken bir yandan 70/80’li yılların disco müziğine hissedilir derecede göz kırpıyor.
Nerdeyse bir challence haline gelen ilk single’ı “Like Sugar” oldukça büyük başarılar elde etmiş ve dünyanın her yerinden Chaka Khan fanları “Like Sugar” şarkısı eşliğinde dans videoları yayınlamıştı. Sahne adıyla DJ Diplo gerçek adıyla Thomas Wesley Pentz önderliğinde hazırlanan albüm tahminimce her yönden başarılı olacak. Çünkü önceki yıllar Beyonce, Brandy, Santigold, Sia ve Christina Aguilera gibi isimlerle çalışan Dj Diplo, bütün enerjisini “Hello Happiness” albümüne yoğunlaştırmış. Albümden yayınlanan ikinci single “Hello Happiness” ise bir yandan mutluluğa göz kırparken diğer yandan herkesi funk müziğinin enerjisi ve ateşi ile dansa çağırıyor. “Hello Happiness, Like a Lady, Don’t Cha Know, Too Hot, Like Sugar, Isn’t That Enough” ve “Ladylike” şarkılarından oluşan bu albüm koleksiyon severleri bir hayli sevindirecek gibi. Funk Müziğini efsanevi bir vokal ile keşfetmek istiyorsanız Chaka Khan, doğru bir isim!

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

 

Röportaj

”ÖLECEKSEK SAHNEDE ÖLÜRÜZ!...”

Korkmadık çünkü halkımızın acılarını paylaşmak için oradaydık. Öleceksek sanat ve halk uğruna ölecektik, hepsi bu...

Turgay Suat Tarcan, ARPAK KARDEŞLER grubundan EKREM ARPAK ile dobra dobra bir röportaj yaptı.

Popun Kralı Michael Jackson’ın resmi Instagram hesabı bir tek efsanevi sanatçının albümlerinin çıktığı plak şirketi Sony Müzik’i takip ediyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde MJJ Estate’in yönettiği Instagram sayfası Sony Müzik’i takibi bıraktı.

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Albüm

 
Mariah Carey’in dünyanın en özel seslerinden birisine sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Gecen ay çıkardığı yeni albümüne ait ilk single’ı “GTFO” ile sevenlerini epey memnun eden Mariah, şimdi ise “With You” adlı ikinci single’ını yayınladı.

Galeri Haber

Ajlan Büyükburç

Ajlan-Mine grubuyla Aralık 1993'te yayımlanan "Aşkolsun" adlı ilk albümleri büyük bir başarı yakalamıştı. Aynı zamanda Erol Büyükburç`un da kızı olan Ajlan, 22 Temmuz 1999'da Muğla'nın Fethiye ilçesi yakınlarında sabah saatlerinde geçirdiği trafik kazası sonucu henüz 29 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Özel Haber

 
14 Ocak
...

Umut E. ERKİ yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

"Despacito" şarkısının hikayesini Luis Fonsi`den dinleyelim.

"Bazı insanlar, onları dinlemediğim için bana kızıyorlarmış galiba.Ya da öyle bir şeydi, tam dinlemedim"
BOB DYLAN

Teknoloji

 
Artık müzik GIF'lerini Snapchat ile gönderebilirsiniz. Businessinsider.com'un haberine göre; bu müzik GIF sohbet uygulaması TuneMoji'nin entegrasyonu sayesinde mümkün.

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Bumerang - Yazarkafe

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.