Funk müziğinde yeniden Chaka Khan coşkusu

2019 efsanevi müzisyenlerin geri dönüş yılı olmaya devam ediyor. Belki tanımayanız olabilir ama şimdi yazacağım isim Soul müziğinin efsanelerinden ayrıca Funk müziğinin Kraliçesi olarak anılan Chaka Khan. Yıllar sonra “Hello Happiness” adlı enerji dolu yeni albümünü 17 Şubat’ta yayınlayacak olan Chaka Khan en son “Funk This” adlı albümünü 2007 yılında yayınladı. Bu sefer hayranlarının baskısına dayanamayarak 12 yıllık büyük bir aradan sonra 7 şarkılık Hello Happiness’ı sevenlerine sunacak.

“Ain’t No Body” şarkısını muhtemelen bütün radyolarda duymuşsunuzdur. Chaka Khan& Rufus’un 1983 yılında “Stompin’ at the Savory Live” albümlerinden yayınladıkları bu şarkı Amerika listeleri de dahil uluslararası bir hit haline gelmişti. Hatta ciddi bir iddia var ne kadar doğru bilinmez. Rufus’un piyanisti tarafından yazılan “Ain’t No Body” şarkısı aslında bu albümden ilk single olarak çıkarılmak istendi. Warner Bros Records yetkilileri ise aynı fikirde değildi ve albümden başka bir şarkı yayınlamak istiyorlardı.

Bu baskılara dayanamayan grubun piyanisti David Hawk Wolinski, Warner Bros Records’u “Ain’t No Body” şarkısını Michael Jackson’ın “Thriller” albümüne vermekle tehdit etmiş. Sonunda Chaka Khan&Rufus ve Warner Bros Records arasındaki bu anlaşmazlık bitmiş ve “Aint No Body” albümün ilk single’ı olarak yayınlanmıştı. Çünkü bu şarkının başarısına Chaka Khan ve grup üyeleri inanıyordu. İnandıkları gibi oldu ve şarkı yayınlandığı ilk hafta listelerde bir numara olarak lanse edildi. Arkasından gelen başarılardan sonra 1984 yılında yayınlanan “Breakin/Breakdance” filminin soundtrack şarkılarından olan “Ain’t No Body” müzik tarihinin en iyi şarkıları arasına böylelikle girmiş oldu.

Chaka Khan, 8 Grammy ödüllü bir müzisyen olarak kariyerinde “I Feel For You, Ain’t No Body, Tell Me Something Good, Never Miss the Water, Through the Fire, Sweet Thing, What Cha’ Gonna Do for Me, My Funny Valentine, Higher Love, Do You Love What You Feel, I’m Every Woman” şarkıları ile bütün müzik severlere hitap etmişti. “I’m Every Woman” şarkısını ilk olarak seslendiren müzisyenlerden olan Chaka Khan daha sonra şarkıyı Whitney Houston’a verdi. Ve şarkı bir kez daha efsanevi divalardan biri olan Whitney Houston’un sesi ile hit oldu. Chaka Khan etkileyici vokali, canlı performansları ve funk türü müziğe bağlılığı ile bütün müzik dünyasında “Funk Müziğinin Kraliçesi” olarak anılmaya başladı.

Yeni “Hello Happiness” albümüne geldiğimiz zaman ana fikri çağdaş bir müzik sunmayı hedeflerken bir yandan 70/80’li yılların disco müziğine hissedilir derecede göz kırpıyor.
Nerdeyse bir challence haline gelen ilk single’ı “Like Sugar” oldukça büyük başarılar elde etmiş ve dünyanın her yerinden Chaka Khan fanları “Like Sugar” şarkısı eşliğinde dans videoları yayınlamıştı. Sahne adıyla DJ Diplo gerçek adıyla Thomas Wesley Pentz önderliğinde hazırlanan albüm tahminimce her yönden başarılı olacak. Çünkü önceki yıllar Beyonce, Brandy, Santigold, Sia ve Christina Aguilera gibi isimlerle çalışan Dj Diplo, bütün enerjisini “Hello Happiness” albümüne yoğunlaştırmış. Albümden yayınlanan ikinci single “Hello Happiness” ise bir yandan mutluluğa göz kırparken diğer yandan herkesi funk müziğinin enerjisi ve ateşi ile dansa çağırıyor. “Hello Happiness, Like a Lady, Don’t Cha Know, Too Hot, Like Sugar, Isn’t That Enough” ve “Ladylike” şarkılarından oluşan bu albüm koleksiyon severleri bir hayli sevindirecek gibi. Funk Müziğini efsanevi bir vokal ile keşfetmek istiyorsanız Chaka Khan, doğru bir isim!

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

 

Röportaj

"Madem şarkı söyleyemiyorlar, sadece janjanlı, taşlı tuşlu elbiseler giyip, video klipler, fotoğraflar çektirmek, dudak büzmek istiyorlar; gidip model olsunlar! "

90'lı yılların güçlü seslerinden birisi daha "Sadece Müzik" sitesinin radarına girdi! Sesi divalar ligine layık olan HAZAL, TST'nin sorularını yanıtladı!

Türk MJ Fan’ler Michael Jackson heykeline karanfil bıraktı.

SİZDEN!

SİZDEN!

SadeceMuzik.Net ekibi olarak yepyeni bir proje ile takipçilerimize yepyeni bir imkan sunuyoruz. 

Sayfamızdaki yeni projemiz „SİZDEN!“ bölümü ile SadeceMuzik.Net dünyası artık daha interaktif, daha eğlenceli ve SİZDEN olacak !!

T. S. TARCAN yazdı

Albüm

2013 yılından beri birçok live setini dinleyiciyle paylaşan Hey! Douglas’ın ilk albümü Marşandiz, tüm dijital platformlarda, müzikseverlerin karşısında!

Galeri Haber

Şarkılara en çok ilham olan mevsimlerden biri kış mevsimi olsa gerek. Soğuk günlerin hatırına adında "Kış" geçen 12 şarkıyı sizin için derledik...

Aykut BALCI yazdı

Özel Haber

Umut E. ERKİ yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

K-pop grubu Blackpink'in son single'ı "Kill This Lov"e, YouTube'da sadece 3 gün içinde 100 milyon izlenmeye ulaşarak en hızlı 100 milyon izlenen şarkı rekorunu kırmayı başardı.

''Müzik benim dinimdir.''
JIMI HENDRIX

Teknoloji

"Kanalıma hoş geldiniz. Abone olup paylaşmayı unutmayın." eğer çok sık duyduğunuz iki cümle ise siz de Youtube üzerinde çok fazla geziyorsunuz. Youtube kanalları popülerliğini sürdürmeye devam ederken kanalın abone sayısını arttırmak en büyük sorunlardan biri.

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Bumerang - Yazarkafe

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.