Marc Anthony Yeni Albümü ile Geri Dönüyor!

Albüm satış ve konser turneleri ile tropik/salsa müziğinin en çok satan eşsiz seslerinden Marc Anthony, “Opus” isimli yeni albümünü 10 Mayıs’ta Sony Music Latin etiketi ile yayınlamaya hazırlanıyor.

You Sang to Me, When I Dream at Night, I Need to Know, Ahora Quien, Vivir Mi Vida, Mi Gente, My Baby You, Viviendo, Valio la Pena, No Me Ames, Rebel ve Hasta Ayer gibi müzik listelerine damga vuran, çoğunluğumuzun bildiği ve zevkle dinlediği şarkıların romantik sesi Marc Anthony’i yıllardır dinleyen bir hayranı olarak, müzikalitesini bozmadan piyasa koşullarına göre albüm yapmayışı gerçekten takdire şayan bir hareket. Maalesef ki ticari diye tabir edebileceğim piyasa şarkılarının müzik dünyasını ele geçirdiği şu dönemler, böyle müzisyenlerin liste başarı ve satış korkusu olmadan albüm yapabilmesi olağandışı bir hareket. Zaten Marc Anthony’nin büyük bir kemik kitlesi olduğu için buna ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

“When the Night is Over” isimli ilk albümünü 1991 yılında yayınlayan Marc Anthony’nin 6 yıllık bir aradan sonra yayınlayacağı Opus, 1992 yılında yayınladığı ve yine tropik/salsa ezgilerine sahip “Otra Nota” isimli albümünden sonra yayınlacağı sekizinci salsa albümü olacak. Miami Art House Society ve Criteria Stüdyolarında kaydedilen albümün prodüktörlüğünü Thalia ve Celia Cruz’un albümlerini yapan besteci ve piyanist Sergio George yaptı. 2003 yılında yayınlanan “3.0” albümünün prodüktörlüğünü yapmış olan Sergio George, hayatı boyunca mega hitler diye tabir edeceğimiz şarkılar üreten bir müzik adamı. Latin Pop Müziğinin Kraliçesi Thalia’nın 2016 yılında “Latina” ve yine 2018 yılının sonlarına doğru yayınladığı “Valiente” albümlerinin prodüktörlüğünü yapan Sergio George, genç kesime tropikal ve salsa müziği sevdiren isimlerin en başında geliyor.

Albümdeki çeşitliliğe gelecek olursam Salsa, Tropikal, Jazz, Gospel müzik türleri çağdaş ve eşsiz melodilere sahip olan Kolombiya, Jamaika, Küba, Porto Riko ve İspanya’nın muhteşem notaları ile harmanlandı. Sonuç olarak “Opus” albümü latin müzik sektörünün en iyi bestecileri ve prodüktörleri tarafından aranje edilerek karşımıza çıktı. Latin Tropical müziğinde Celia Cruz efsanesini tahmin ediyorum hepiniz duymuşsunuzdur. Onu temsil eden erkek seslerin başında Marc Anthony ismini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. 2001 yılında yayınlanan “Divas Live” gecesinde “Quimbara” şarkısını yorumlayan Celia Cruz ve Marc Anthony ikilisinin sahnede nasıl devleştiklerini bu performansında görmüştüm.

Latin müziğinin divası Thalia’nın 2002 yılında yayınladığı kendi albümünde Marc Anthony’nin Thalia’yı aradığı ve “The Mexican” isimli şarkısında birlikte düet yapmak istediğini, ayrıca Thalia’yı çok sevdiğini, onunla işbirliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtmişti. Latin müziğini çok seven ve dinleyen biri olarak şunu farkettiğimi söylemek istiyorum. Latin müzisyenler birbirlerine olan desteklerini hiçbir zaman esirgemiyor ve gerçekten birbirine çok bağlılar. Tabii ki ego savaşı içinde bulunan şarkıcılar yok değil. Ama geneline bakacak olursak durum pozitif yönde. Bu arada yeri gelmişken birşey daha yazmak istiyorum; Bildiğimiz dünya starları artık latin müzisyenler ile düet yapmaya başlıyor. Çok daha evrensel bir hale gelen latin müziğine kayış dönemi yaşadığımızı çok net söyleyebilirim.

“Opus” isimli yeni albümünden yayınlanan “Tu Vida En La Mia” adlı ilk single, müzik listelerinde rekorlar kıran “Despacito” şarkısının bestecisi Erika Ender tarafından yazıldı. Yayınlandığı ilk hafta “Billboard Tropical Radio Airplay” listesinde bir numara olan şarkıdan sonra “Pareces Viernes” yeni albümden ikinci single olarak yayınlandı.

6 yıllık bir aradan sonra yeni albümü ile geri dönüşünü kutlamaya hazırlanan Marc Anthony’nin 10 Mayıs’ta dijital platformlar dahil bütün müzik marketlerde yayınlanacak “Opus” albümü, 10 şarkının kendine has ritimleri ile sizi kendinizden geçirmeye aday. Kesinlikle Marc Anthony ismini es geçmeyin.

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 


 

Röportaj

"Kurtulacağıma benden başka kimse inanmıyordu, ben inandım ve başardım. Öyle kolay kolay bir yere gitmeye hiç niyetim yok."

Eurovision denince akla ilk gelen sanatçılarımızdan birisi olan ve son olarak kanseri yenmesiyle adından söz ettiren ARZU ECE, taa Amerika'da yaşadığı halde bizi kırmadı ve röportaj teklifimizi kabul etti. Bu içten röportajı zevkle okumanız dileği ile...

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

T. S. TARCAN yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Mor ve Ötesi grubunu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Besteci ve prodüktör. Oldukça genç yaşta hayata gözlerini yummasına rağmen, bir çok albümde çalışan ve büyük bir müzisyen de olan Heparı, Türk Pop müziği için ciddi bir kayıptır.

"Caz ölmüş falan değil… sadece bir tuhaf kokuyor"
FRANK ZAPPA

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.