Retro Müziğinin Kraliçesi Lana Del Rey’den Eşsiz Bir Cover!

2019 yılının başlarına doğru “Mariners Apartment Complex” albümünden yayınladığı "Hope is a dangerous thing for a woman like me to have – but i have it", "How to Disappear" ve "Venice Bitch" şarkıları ile sevenlerinin heyecanını ikiye katlayan Lana Del Rey, yeni bir sürpriz yaparak “Sublime” grubunun “Doin’ Time” cover’ını yayınladı.

Doin’ Time, bu yıl gerçekleştirilen Tribeca Müzik Festivali’nde “Sublime” belgeselinin soundtrack şarkısı olarak karşımıza çıktı ve çok beğenildi. Orjinal versiyonunu da severek dinliyorum ama Lana Del Rey denilince akan sular durduğu için Doin’ Time” cover’ı Lana’nın eşsiz vokali ile beni âdeta kendimden geçirdi diyebilirim, o kadar iyi bir iş çıkarmış. Trip Hop ve Reggae ritimlere sahip olan şarkı ilk olarak 1996 yılında California’lı “Sublime” grubu tarafından yayınlandı.

Grubun ilk üyelerinden biri olan Bradley Nowell aşırı dozda uyuşturucu kullanınca maalesef ki kurtarılamayıp hayatını kaybetmiş yerine Rome Ramirez gruba dahil olmuştu. Ska Punk, Trip Hop ve Reggae müzik tarzını benimseyen grubun tanınmasına neden olan Doin’ Time şarkısı Billboard Modern Rock listesinde 28, Billboard Hot 100 listesinde ise 87 numaradan kendine yer edinebilmiş, ona rağmen enerjisini kaybetmemiş ve müzik dünyasının efsanevi şarkılarından biri olarak kayda geçmişti.

Sublimes grubunun solisti Bud Gaugh “Lana ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyorum. En sevdiğim müzisyenlerin başında gelen Lana Del Rey’in ikonik ve seksi sesi şarkımıza yeni bir soluk getirdi. Sahip olduğu büyük yeteneği gerçekten bizim içinde büyük bir onur” açıklamasını yapmıştı. Eski döneme damga vurmuş klasik şarkıların yenilenmiş versiyonları ile gerçek müzisyenlere teslim edilmesi her zaman iyi bir seçim olmuştur. Bir de şöyle düşünün; bu şarkının sadece teknolojinin nimetlerinden faydalanan bir şarkıcıya teslim edildiğini? “Doin’ Time” gibi klasik ve hit olmuş bir şarkı gerçek ruhundan sapacaktı.

Lana Del Rey’in 2012 yılında yayınladığı “Born to Die” her yönden çok iyi bir albümdü ki hemen arkasından yayınladığı “Born to Die - The Paradise” versiyonunda Ride, Off to the Races, Carmen, Blue Jeans, Video Games, Dark Paradise, Born to Die, Cola, Without You, Blue Velvet, American, Diet Mountain Dew, Radio ve Summertime Sadness gibi şarkılar hit olarak yayınlanmış, Amerika’da bir milyon satan albümdeki bütün şarkıların sözleri Lana Del Rey tarafından yazılmıştı.

2013 yılının yaz aylarında bilgisayarının hack’lendiği ve yeni şarkılarının internete sızdırıldığını söyleyen Lana Del Rey’in o zamanlar yeni beste yapmayı bıraktığı açıklamasını yapmıştı. Bu süreçten bir yıl sonra 2014 yılında yayınladığı “Ultraviolence” albümü büyük beklentiler yaratsa da maalesef “Born to Die” albümünün gerisinde kalmıştı. Tahminimce başına gelen talihsiz olayları unutmak isteyen Lana Del Rey, apar topar yazdığı şarkıları bir an önce Ultraviolence albümünde yayınlama kararı almıştı. Albümü baştan sona dinlediğimde maalesef ki bu duyguyu almıştım.

Bir yandan Lana Del Rey’in o muhteşem sesi bir yandan da “Doin’ Time” cover’ı ile kendimizden geçerken 2013 yılında İstanbul’da verdiği konseri kim unutabilir? Dinleyenlerine eşsiz ve unutulmaz anlar yaşatan Lana Del Rey belki yine bir İstanbul konseri düzenler? Zaten gelmemesi içinde bir sebep yok. Umarım organizasyon şirketleri bunun için bir çalışma yapıyordur.

Bu yılın sonuna doğru yayınlanması beklenen “Norman Fucking Rockwell,” albümü Lana Del Rey’in 2012 yılında yayınladığı baş yapıt niteliğindeki “Born to Die” albümünün melankolik etkisini bakalım sürdürebilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

BEN BASKETBOL AYAKKABISI ALACAĞIM PARAYLA BİR ANDA FİKİR DEĞİŞTİREREK BİR GİTAR ALDIM KENDİME, BÖYLE BAŞLADI MÜZİKLE OLAN HİKAYEM!

2017 yılına hızlı girdik ve röportajlarımız devam ediyor... Volkan Erdoğan Aykut Balcı'nın sorularını "sadecemuzik.net" için cevapladı.

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

 

Türk sineması yada onu bildiğimiz adıyla "Yeşilçam" bugüne kadar birbirinden harika yapımlarıyla beyazperdede yerini aldı. Filmler kadar müzikleriyle de çok fazla dikkat çeken Yeşilçam, bugüne kadar sayısız film müziğini de Türk sinemasına kazandırdı.

"Hayat bir seyahattir,bir hedef değil"
STEVEN TYLER

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.