Tüzmen efsanesi geri mi dönüyor?

"SON RÜYA" son kullanma tarihi olmayan parçalardan birisi!

90'lı yıllarda Türkçe Rock Müziği patladığında hayatımıza çok iyi rockçılar girdi. Hala severek dinlediğimiz Teoman, Haluk Levent, Cenk Eroğlu, Demir Demirkan, Feridun Düzağaç, Fatih Erdemci, Hakan Kurşun gibi... Bu fenomen isimlerden birisi de Tüzmen'di. Adaşı olan Megastar Tarkan ile karıştırılmamak için soyadını kullanan sanatçı, son yıllarda "Kurtlar Vadisi" dizisi ile adından söz ettirmişti. Müziğe dönmesini bekleyen hayranlarına müjde! Tüzmen geri dönüyor! Bu haberi ilk kez "Sadece Müzik" muhabiri Turgay Suat Tarcan'ın Tüzmen ile yaptığı bu röportaj ile öğreneceksiniz.

TURGAY SUAT TARCAN: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkürler. 90'lı yıllarda ilk çıktığınızda Tarkan Tevetoğlu ile karıştırılmamak için Tarkan Tüzmen olarak lanse edilmek yerine sadece Tüzmen olarak çıkmıştınız. DJ Tarkan ile adını kullanmakta sakınca görmedi. Neler düşündünüz DJ Tarkan çıkınca?

TARKAN TÜZMEN: Merhabalar, çıkış yaptığımız 1996 yılında sizin de bahsettiğiniz gibi Tarkan gibi çok önemli bir sanatçı bu isimle çok meşhur oldu hakkıyla... Hem bir karışıklığa sebep vermemek, hem de Tüzmen adının bize farklı ve orijinal gelmesi sonucunda bu isimle çıkış yaptık. DJ Tarkan’ın da bence kendi kararıdır ve çok da yakışmıştır, sonuçta isimler değil; yaptığımız işler iz bırakır.TST: Defalarca çalıştığınız Cenk Eroğlu, sosyal medyada "Tüzmen ile 2018'de tekrar 'Son Rüya'" başlığıyla bir ses dalgasının videosunu paylaştı ve rockseverleri heyecanlandırdı. Bir best of mu geliyor, yoksa yeni bir albümde şarkıyı yeniden mi yorumladınız?

TÜZMEN: Bazı parçaların son kullanma tarihleri olmaz, "Son Rüya" da bunlardan biri... Cenk kardeşimle bu şarkıyı özüne çok da dokunmadan tekrar yorumlayıp müzik severlere sunmak istedik. Henüz aranje aşamasında, okumaları da bu hafta içinde yapılacak, çok yakında sizlerin huzuruna çıkacak.


TST: 1998 yılında "Unutamazsın" ile Eurovision'da Türkiye'yi temsil etmiştiniz. Bildiğiniz gibi Türkiye, Can Bonomo'nun 7. olmasını bahane ederek yarışmaya katılmama kararı aldı. Siyasetin yarışmaya çok karıştığını söylediler. Halbuki eskiden politika sonuçlarımızı daha kötü etkiliyordu. Son yıllarda sonuçlar daha iyiydi. Sizce ne oldu da bir anda bunun farkına vardılar?

TÜZMEN: Bence esas konunun farkına varmadılar: Türk müzisyenleri dünya çapında işlere imza atabiliyor!!! Katılmamakla hiç de iyi etmedik, etmiyoruz bana sorarsanız, oraya katılan hiç bir ülke "Hadi bu sene birinci olalım, yoksa olmaz" şeklinde girmiyor yarışmaya. Eurovision, bir çok ülkenin mutfağından çıkan işlerin aynı müzik restoranında sunulması gibi yelpazesi geniş ve güzel bir organizasyon, ülkeminizin adını duyurmanın nesi yanlış olabilir? Ayrıca buna sadece müzik, düzenleme, yorum olarak da bakmamak lazım, gerektiği gibi promosyon çalışmaları yapılınca sonuca da çok iyi şekilde etki ettiğini Sertab Erener’le gördük. Her sene bekliyorum "Bu sene şu şekilde katılacağız" diye bir duyuru yapsınlar diye ama maalesef ses yok. Bana kalsa ülke çapında ulusal bir kanal vasıtasıyla bir şarkı yarışması düzenlenebilir, kazanan da gider bizi temsil etmeye. Bu sayede bir çok müzisyene kendini göstermek için eşi bulunmaz bir fırsat doğar. Söylenecek çok şey var bununla ilgili ama şimdilik bu kadar diyelim.


TST: Ankara'da doğdunuz ve Türkçe Rock Müzik camiasında çok Ankaralı var. Ankara'dan birçok rockçı veya rock grubu çıkmasını neye bağlıyorsunuz?

TÜZMEN: Ankara’nın farklı naif bir dokusu vardır. Arkadaşlıklar açısından olsun, yaptığınız işe verilen kıymet açısından olsun, tabii bir de çok güzel sahne imkanları var her yaştan rock müzisyenleri için...

TST: "Kurtlar Vadisi" dizisinde de oynamıştınız. Bundan sonra sinema veya televizyon ekranında başka projeleriniz de olacak mı?

TÜZMEN: Henüz bir proje görünmemekle beraber teklif gelirse "olmaz" diyemem. :)


TST: Peki oyunculuk ve şarkıcılık arasında seçim yapmanız gerekse hangisini seçerdiniz?

TÜZMEN: Müzik daha önce gelir tabii ki, ancak oyunculuk da güzel bir proje olduğu zaman cezbeder beni...


TST: Gökhan Kırdar "Kurtlar Vadisi" dizisinin müziklerini yapıyordu. O sırada onunla tanışma şansınız oldu mu? Olduysa beraber çalışma ihtimaliniz var mı?

TÜZMEN: Dizi çekimleriyle, çekim sonrasındaki yapım ekibinin pek birbirini görme şansı olmadığından Gökhan’la tanışamadık maalesef. Ancak kendisi çok değer verdiğim, iyi bir müzisyendir, bir fırsat olursa tabii ki çalışmak isterim.TST: Milli yüzücülük de yapmıştınız. Kaç yıl bu sporu yaptınız ve aldığınız dereceler oldu mu?

TÜZMEN: 7 yaşında başladığım yüzme sporuna üniversite hayatım başladığı sıralarda veda etmek zorunda kaldım. Yani yaklaşık 15 sene aktif olarak devam ettim, 400 m, 1500 m ve maraton dallarında bir çok şampiyonluğum oldu. Halen de sporu bırakmış değilim. Haftanın en az 4 gününü spor salonunda geçiriyorum.


TST: Birçok sanatçıya sordum. Size de soracağım. Neden birçok eski albümü D&R gibi müzik marketlerde bulamıyoruz?

TÜZMEN: Aslında beni asıl üzen, benim albümlerimin Spotify ve iTunes gibi platformlardan da kalkmış olması, kendi çabalarımla tekrar sokmaya çalışıyorum. Sanırım prodüksiyon şirketlerinin el değiştirmesinden kaynaklanan bir kopukluk oluyor.


TST: Dinlediğiniz yerli ve yabancı sanatçılar kimler?

TÜZMEN: Bu kadar geniş bir listeyi buraya sığdırmam mümkün değil ama internet sayesinde, toz tutmuş albümleri ve klasik rock şarkılarını dinlemeyi çok seviyorum. Ülkemizde de çok değerli sanatçılar var, onlarla gurur duyuyorum.NOT: Bu röportaj 22.10.2018 tarihinde www.sadecemuzik.net adresinde yayınlanmak üzere yayınlanmıştır. Kaynak gösterilmeden ve izinsiz kullanımı yasaktır.SİZDEN!

SİZDEN!

SadeceMuzik.Net ekibi olarak yepyeni bir proje ile takipçilerimize yepyeni bir imkan sunuyoruz. 

Sayfamızdaki yeni projemiz „SİZDEN!“ bölümü ile SadeceMuzik.Net dünyası artık daha interaktif, daha eğlenceli ve SİZDEN olacak !!

Umut E. ERKİ yazdı

Tanıtım

Volkan Erden “Akşam Olunca” isimli şarkısıyla müzik dünyasına yeniden aşk dolu ve romantik bir giriş yaptı. Tüm dijital müzik platformlarında dinlenmeye başlanan şarkının video klibi ilk kez 13 Eylül’de yayınlandı. 2018’de sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşka İsyan” adlı şarkısıyla ilk kez dinleyicilere merhaba diyen Volkan Erden, Mars Yapım etiketi ile yayınlanan “Akşam Olunca” ile yeniden dinleyicisiyle buluşmuş olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

 

İtalya’nın kuzeyindeki Alassio kasabasında, Reggae müziğinin unutulmaz Jamaikalı 

ismi Bob Marley’e ‘saygı duruşu’ için esrar aromalı dondurma üretildi.

''Ünlü olmanın bana verdiği tek iyi şey restoranda iyi bir masa kapıyor olmam..''
DAVID BOWIE

Tarihte Bugün

Amerikalı Soul şarkıcı Erykah Badu dünyaya geldi. (1971)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.