KALİTELİ KULAKLIK SEÇİMİ VE KULAKLIK ÖNERİSİ

Size kulaklık alırken dinlemeden cesurca 5 dakikalık kontrolle nasıl kulaklık seçebileceğini anlatacağım.


Günümüzdeki sosyal mecralarda yayınlanan parçaların teknik kalitesi giderek artıyor fakat bu teknik değişikliklerin çoğunu standart kulaklıklarla farkedememeye başladık. Gelişen mixing ve mastering teknikleri her müzik türünde etkisini göstermeye başladı. Peki bu kaliteye ulaşmış olan müzikleri dinlerken neden çoğu zaman kalitesini farkedemiyoruz? Çünkü o görüntüsüne aldanıp yüksek fiyatlar ödeyerek alınan kulaklıklar yüzünden. Bu kulaklıklar marka bile olsa aslında çoğu zaman standartlardan öteye gidebilen belki kablo kalitesinden başka birşey olmuyor. Teknoloji marketlerindeki kozmetik probleminden ötürü kulaklık alırken deneme şansımız olmuyor. Size kulaklık alırken dinlemeden cesurca 5 dakikalık kontrolle nasıl kulaklık seçebileceğini anlatacağım. Öncelikle öğrenmemiz gereken bir kaç bilgi var.

Frekans aralığı (hertz) nedir?
Frekans aralığı bir insanın duyabileceği en kalın (bass) seslerden en ince (tiz) tüm frekansları içeren skalaya denir. 4 hz den başlayarak 45Khz lere çıkabilir bu verdiğim aralık örnektir muhtemelen 4 hz i çok alt bir frekans olduğu için duyamayabilirsiniz. 45 khz de aynı şekilde çok tiz olduğu için duyulmayabilir fakat müzik mix ve masteringinde yapılan işitsel showu yeterince farketmenize yarayacak düzeyde bir aralık bence.

OHM (Empedans) nedir?
Sese karşı duyarlılık gösteren dirence denir. Ohm yani empedans ne kadar yüksekse ses de o kadar düzgün fakat az gelir. Yüksek empedanslı bir kulaklık kullanacaksanız extra olarak bir amfi yani yükseltece ihtiyacınız olabilir. Düşük empedanslı kulaklıklar sesi daha kuvvetli verir. Bu yüzden telefonda veya pc de amfiye ihtiyacınız olmaz.

Standartlar neler?
Ortalama bir kalitede, çoğu yerlerde satılan (marka olanlar dahil) kulaklıkların standardı genelde 20hz-22khz aralığındadır. Hatta bazıları 20hz-20khz olmak üzere değişebilir. Bu aralığa bakıldığı zaman üreticiler bence cesaretsiz davranıyor. Alt frekansların 20 olması demek, sizin bass ve drumkit içerikli parçalardaki ahengi duymanıza engel oluyor demektir. Aynı şekilde tizde de 20 khz seviyesindeki bir kulaklıkta tiz frekansları engelliyor demektir.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Bu aralıklar sizi korumak için yapılsa da sizi günümüz parçalarından soğutmayı da başarıyor malesef. Bu yüzden gerçekten heryerde eşsiz bir müzik deneyimi yaşamak istiyorsanız, kulaklık alırken dış görünümünden daha çok dikkat etmeniz 3-4 madde var.

1. En iyi frekans aralıkları:

5 hz - 24khz 5 hz - 26khz 10 hz - 24khz 10 hz - 26khz 15 hz - 23khz
10 hz ile başlayan aralıklar kulak üstü kulaklıklarda tercih edilebilir.
5 hz ile başlayanlar da kulak içi silikonlu olanlar tercih edilebilir.

2. Empedans seviyesi:

12 ohm yüksek ve kuvvetli ses (bu kulaklarınızı çok zorlayabilir)
16 ohm yüksek ve kuvvetli ses (kuvvetli ve fazla kulak yormayan bir ses verir)
24 ohm normal ve kuvvetli ses (ideal sayılabilecek seviyedir)
32 ohm normal ve kuvvetli ses (ideal seviyedir)
32 ohm'un üstündeki kulaklıklarda amfi desteği olmadan yüksek ve kuvvetli bir ses alamazsınız.

3. DB Desibel:

Bu empedans ve frekans aralıklarında alabileceğiniz desibel aralığı 90 ve 115 desibel arası olabilir.

4. Kablo kalitesi:
Kavuçuk ve diğerlerine göre biraz kalın bir kablo olması yeterlidir.
Bu kriterlerdeki kulaklıkları rahatlıkla alabilirsiniz kulaküstü kulaklıkları deneme şansımız olsa da kulakiçi kulaklıklarda bu kriterler hayat kurtarabilir.

 

KULAKLIK ÖNERİLERİ

Sony MDRXB50APL.CE7 Kulakiçi Kulaklık

 


Sony MDRZX310W.AE Kulaküstü Kulaklık Beyaz

SİZDEN!

Gürol Ağırbaş, şarkılarda hakiki enstrüman sesi duymak isteyen, albüm kartonetlerini okumayı seven dinleyicilerin yakından tanıdığı değerli bir müzisyendir. Yıllarca albüm ve sahne çalışmalarında sadece enstrümanist kimliğini değil, besteci ve aranjör yönünü de sergilemiştir. Bunlardan en akılda kalıcı olanı ise hiç şüphesiz Demet Sağıroğlu’nun Arnavut Kaldırımı isimli eseridir. Enstrümanist olarak da bas gitarıyla özdeşleşmiş, çıkardığı “Bas Şarkıları” albümleriyle başrol oyunculuğuna taşıdığı bas gitarın müzikte iskelet görevi gören bir enstrüman olduğunu unutmamamız gerektiğini vurgulamıştır. İşte bu seri halinde çıkan bas gitar albümlerinin üçüncüsü, 20 yıllık bir aranın ardından “Bas Şarkıları 3” ismiyle ve Ada Müzik etiketiyle tekrar karşımıza çıktı.

Albüm

Her projesinde farklı ve yenilikçi işlere imza atan sanatçı Can Bonomo, ''Ruhum Bela'' isimli 5. albümünü Avrupa Müzik markasıyla dinleyicilerin beğenisine sunuyor.

Galeri Haber

Kendisi de bir "Sadece Müzik" yazarı olan arkadaşım Mert ile WhatsApp grubumuzda yazışırken aklıma bir galeri yapma fikri geldi. Mert, Thalia hayranı olduğu için sürekli onun başka sanatçılar tarafından da taklit edilen kıyafetlerini gönderir. Ben de Thalia'nın bir moda ikonu olduğunu düşündüğümü söylemiştim. Derken ilham geldi ve ünlü şarkıcıların fenomenleşmiş kostümleriyle ilgili bir derleme yapayım dedim.

Aykut BALCI yazdı

Özel Haber

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

"Hippiler barış ve sevgi istedi.. Biz ise Ferrariler, sarışınlar ve sert içkiler!"
ALICE COOPER

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Tarihte Bugün

Snoop Dogg dünyaya geldi. (1971)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.