All we need is MJ to lean on

Başlığa bakıp "Neden Major Lazer'ın DJ Snake ile çalışması 'All we need is somebody to lean on'u Michael Jackson'a uyarladınız durup dururken?" diye sorabilirsiniz. Fakat bu bir tesadüf ya da keyfi değil. Çünkü Michael Jackson'ın "Smooth Criminal"daki "lean" adı verilen öne eğilme hareketi, Hindistanlı bilim adamlarının yeni açıklamasıyla tekrar gündeme geldi. 

Hindistanlı bilim insanlarına göre Popun Kralının efsanevi figürü bir hile değil... İddialarına göre 45 dereceden fazla eğilme hareketinin sırrı Michael'ın güçlü tendomları... Journal of Neurosurgery adlı bilimsen dergi tarafından yayınlanan makaleye göre MJ gibi düz bir şekilde eğilmeye başladığımızda, sırtımızı düzenlemeye yardımcı olan “erector spinae” kasları, omurganın ağırlık merkezini korumak için köprü halatları gibi işlev görüyorlar. Fakat tehlikeli olduğu konusunda da uyarmışlar.
Peki gerçekten de Michael Jackson o hareketi hile yapmadan mı yapıyor? Öncelikle işin tarihçesine geçelim. Her ne kadar dans konusunda Popun Kralı, müzik endüstrisinde hala 1 numara olsa da ve birçok kişi tarafından taklit edilse de aslında Jackson da başkalarından esinleniyor ve bunu gizlemiyor. Mesela her zaman James Brown'ın idolü olduğunu söylemiştir. Danslarında örnek aldığı isimlerden bir başkasının Ginger Rogers olması gibi "Beat It" ve "Bad" kliplerinin "West Side Story" müzikaliyle benzerlikler gösterdiğini ilgili yazımda bahsetmiştim. Ama en önemlilerinden birisi Fred Astaire... Michael Jackson'ın "Smooth Criminal" klibiyle Fred Astaire'ın filmlerinin nasıl benzerlik gösterdiğini bu videoda izleyebilirsiniz:Ve her ne kadar bizler 80'li yıllarda "lean" hareketini ilk olarak Michael Jackson'dan öğrensek de aslında bu hareketi ilk yapan da o değil... Michael Jackson müzikalleri çok severdi ve en sevdiği filmlerden birisi de 1939 yılında yayınlanan "The Wizard of Oz"du. Hatta "Oz Büyücüsü"nün 1978 versiyonu "The Wiz"de korkuluk rolünü canlandırabilmek için babasını ve ailesini karşısına bile almıştı. Filmin orijinalinde teneke adamı canlandıran Jack Haley, dans ederken öne eğilme hareketini yapıyordu. 1953 yılında yayınlanan "Give A Girl A Break" filminde ise dansçılardan birisi "Nothing Is Impossible" şarkısı esnasında lean hareketini yaparken arkadaki dansçıların siyah ayakkabı, kısa paça ve beyaz çorap kombinasyonu aklınıza Michael Jackson'ın imajını hatırlatabilir.

Biz MJ Fan'lar olarak yıllarca bu hareketi Michael'ın nasıl yaptığına akıl sır erdiremedik. Çok denedik ama eğilme işlemini başarsak da geriye dönme hareketini yapamıyorduk. Ya düşüyorduk ya da bir yere tutunmak zorunda kalıyorduk. Ayaklarını birleştirip hile yapanlardan tutun orasını burasını kıran arkadaşlarım bile olmuştu. Bir gün 2000'li yılların başlarında internette çivili ayakkabıların patentini Michael Jackson'ın satın aldığını öğrendik. Gözümüzde MJ hala bir süper kahramandı ama o bile kusursuz değildi. Hile yapabiliyordu. Evet, maalesef Hindistanlı bilim adamları yanılıyorlar. Onlara göre son derece hafif ve atletik bir vücuda sahip olan Jackson, "lean" hareketini gerçekleştirmek adına tendonlarını ileri düzeyde güçlendirerek söz konusu gerginliğe bir süre dayanabiliyor.

Diyelim ki gerçekten Michael bu hareketi başarıyla yapıyor... O zaman her turnesinde ya da klibinde değişen dansçıları nasıl rahatlıkla ayak uyduruyorlar? Muhakkak biri şaşırırdı ve dikkat ederseniz turnesinde "Smooth Criminal"ı söylerken önce bir dansçı dinamitlerle dans ederek ve sahneyi patlatarak seyirciyi oyalıyor. O sırada etraf karanlık oluyor, çünkü o sırada Michael ve dansçıları ayakkabılarını çivilere takmakla uğraşıyor muhtemelen... Sahne ışığı patlamadan sonra yanıyor. Öyle "lean" hareketini yapıyorlar. Michael Jackson'ın imzalı "Smooth Criminal" ayakkabılarındaki oyuğun patent evraklarındaki grafiklerle aynı oluşu da buna kanıt... Klibinde de yerdeki delikleri zaten dikkatli bakarsanız görebilirsiniz. İsimlerini vermeyeyim ama bu hareketi Türkiye'ye getiren ünlü dansçı arkadaşlarımı da sıkıştırdım ve bana o düzeneği kendilerinin de kurduklarını itiraf etmişlerdi. Bende saklı kalsın sırları... Gerçi söylemiş olduk ama yapacak bir şey yok. :D En azından isim zikretmedim.

 

Peki Popun Kralı her zaman bu hareketi kusursuz mu yaptı? Maalesef ki hayır. Sadece 1 kez de olsa "Lean" hareketi trajikomik bir kazaya da neden oldu. HIStory turnesinin Tokyo ayağı sırasında efsanevi sanatçı tam olarak ayağını vidalara yerleştirmeyi başaramıyor ve düşüyor. Fakat profesyonelliğini kaybetmeyerek kareografisine devam etmeyi de ihmal etmiyor.
 

Büyük ihtimalle Hindistan'da bu iddiayı kim attıysa gündeme gelmek için yapmış olabilir. Öne eğilme hareketini gerçekten yapsın ya da yapmasın; moonwalk'larıyla, sidewalk'larıyla, electric boogie'leriyle, robot danslarıyla ve daha birçok müzik sektörüne kazandırdığı hareketlerle Michael Jackson tıpkı şarkı yazarlığı ve sesi gibi dansta da en iyisiydi ve kendi kulvarında öncü oldu. Onu özleyeceğiz ve yerine kimseyi koyamamaya devam edeceğiz...

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

Albüm

 
2016 yılında yayınladıkları “Good Karma” adlı son albümüyle hayranlarına yine unutulmaz şarkılar bırakan ve yılların en efsanevi gruplarından İsveçli Roxette, 30. yıla özel bir albüm çıkarıyor. 

Galeri Haber

Dünyanın sayılı DJ`lerinden David Guetta hakkında bilinmesi gereken 10 önemli bilgiyi sizin için derledik.

Özel Haber

Umut E. ERKİ yazdı

"Müziğin asıl gücü insanı bestecisinin hayal dünyasında sürüklemesidir"
BEETHOVEN

Teknoloji

FIFA 19 ile ilgili oyuncuları sevindirecek bilgiler günden güne gelmeye devam ederken, EA, FIFA 19 için soundtrack listesini yayınladı. Dünyanın en büyük spor oyunu serisinin tarihindeki en etkili global müzik serisini sunuyor.

Magazin

Televizyonların sevilen müzik yarışma programı "O Ses Türkiye" de yeni jüri heyecanı yaşanıyor!

Tarihte Bugün

Levent Yüksel dünyaya geldi. (1964)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.